WYBIERZ WYJAZD INTEGRACYJNY WELLNESS.

Typowy wyjazd integracyjny dla pracowników, to dla wielu firm już za mało. Szukają czegoś więcej. Zabawy, relaksu, integracji, nauki, wzmocnienia zespołu, wyzwolenia potencjału, ale także mądrej inwestycji w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Odpowiedzią może być odpowiadająca potrzebom rynku holistyczna formuła wyjazdu integracyjnego wellness.

Wyzwania współczesnego lidera
Jak pisał Peter Drucker współczesnymi pracownikami się nie zarządza. Ich się prowadzi. Pracownicy dają wiedzę, a szef wytycza kierunek. Ale również stara się stworzyć taki klimat organizacyjny i warunki pracy, aby wydobyć ze swoich ludzi ich zalety, pasję i zaangażowanie. Dlatego tak ważna jest atmosfera w zespole i przyjazne, partnerskie relacje oparte na wzajemnym zaufaniu i umiejętności efektywnej współpracy. O taki klimat trzeba jednak nieustannie dbać. Wspólne wyjścia wieczorem, celebrowanie sukcesów, zawody sportowe, pikniki i wyjazdy to klasyczne formy wzmacniania zespołów „poza biurem”. Od pewnego czasu bardzo popularne stały się również wyjazdy integracyjne. Sportowe, ekstremalne, w Polsce lub zagranicą zapewniają relaks i dobrą wspólną zabawę. Coraz częściej jednak to już za mało.

Polacy najbardziej zestresowani na świecie
W wielu polskich firmach poważnym problemem jest duża ilość absencji i zwolnień chorobowych. Według badań firmy badawczej Extended DISC, która w 2011 r. opublikowała tzw. narodowy wskaźnik stresu, Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie. Do głównych przyczyn stresu należy brak równowagi między pracą a życiem osobistym, łączenie kilku ról, na przykład menedżera i rodzica, oraz presja na wyniki . Zapewne z tego powodu rośnie w Polsce popularność idei corporate wellness czyli zarządzania, które uwzględnia dbałość o wszystkie obszary człowieka takie jak ciało i zdrowie fizyczne, psychikę i emocje, intelekt i pasje, duchowość i harmonię. Firmy inwestują w odpowiednie warunki zapewniając ergonomię miejsca pracy, strefy zieleni, zdrowy catering, pokoje do relaksu. Pracowników zachęca się do sportu, Ci bardziej zestresowani w każdej chwili mogą skorzystać z masażu w miejscu pracy.

Wyjazdy integracyjne wellness dla zestresowanych pracowników
Czasem jednak trzeba zmienić otoczenie i opuścić biuro. Świetną propozycją są wyjazdy integracyjne wellness. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody poza współzawodnictwem sportowym, zabawą i świetnym ekologicznym jedzeniem oferują warsztaty wzmacniające siły psychiczne uczestników, a także ich zdolność do wyciszenia się koncentracji i tym samym redukcji stresu. Zmęczeni pośpiechem tutaj mogą wypocząć podczas porannych zajęć tai chi na zielonej trawie, jogi czy masażu pod koroną drzew. Dla zainteresowanych akredytowany trener prowadzi zajęcia uważności (mindfullness), których ogromną skuteczność udowodnił już wiele lat temu lekarz i trener Jon Kabat Zinn prowadząc swoją klinikę stresu. Niektórzy malują mandale, inni słuchają muzyki relaksacyjnej. Wieczorami zanim zapłoną ogniska można posłuchać wykładu na temat zdrowego żywienia lub zależności między ciałem a umysłem.

Korzyści dla wszystkich
Po takim wyjeździe pracownicy wracają do biur odświeżeni, bardziej zintegrowani, ale również spokojniejsi i co najważniejsze nauczeni jak walczyć ze stresem, jak samemu dbać o wewnętrzną równowagę, jak lepiej zarządzać samym sobą i swoją energią.
Cieszy fakt, że coraz bardziej rośnie świadomość pracodawców i chęć mądrego inwestowania w pracowników i ich zdrowie. „W tym roku po raz pierwszy więcej klientów interesowało się wyjazdami wellness niż tymi tradycyjnymi” – mówi Tomasz Mendak Health&Wellness Manager w firmie Workmed, która jako pierwsza w Polsce wyszła z ofertą wyjazdów integracyjnych wellness. Jeśli ten trend się utrzyma, być może za kilka lat mamy szansę zejść z podium najbardziej zestresowanych pracowników na świecie

Źródło: Workmed sp. z o.o.