Jeśli choroby zębów nie zostały zapuszczone, przeprowadzane były regularne kontrole i leczenia stomatologiczne, to zazwyczaj żywo zębów będzie długi. Jednak w przypadku, gdy ząb jest już stracony, lub nastąpiła utrata jednego lub więcej zębów, lekarz poleca Ci protezy lub implanty. Rozpatrzymy dokładniej, jakie urządzenia protetyczne robią nasz uśmiech piękniejszy.

Rodzaje protez

Wszystkie protezy zębowe są podzielone na trzy kategorie, z których każda ma swoje podgatunki:

  • Wymienne;
  • Częściowo zdejmowane;
  • Warunkowo zdejmowane.

Protezy wymienne zakładane są, gdy nie istnieje podstawy do mocowania stałej protezy. Jest to spowodowane utratą kilku zębów lub poluzowaniu się ich. Pełne protezy są ustawiane wtedy, gdy całkowicie nie ma zębów. Najbardziej rozpowszechnione są akrylowe protezy płytowe wykonane są z tworzywa akrylowego.

Ludzie często nazywają je plastikowymi protezami lub zębami na ssawkach. W tej konstrukcji proteza ma wkładkę silikonową między dziąsłem, a samą protezą, która pełni funkcję amortyzatora i równomiernie obciąża protezę podczas żucia. Tym samym silikonowy wkład zapewnia mocowanie protezy na szczękę przez efekt „wsysania”. Uważa się, że protezy akrylowe mogą być toksyczne. Jest to dość kontrowersyjna kwestia, ale zdolność tworzywa sztucznego do spowodowania reakcji alergicznej jest udowodniona.

Do częściowo zdejmowanych protez zalicza się klamrowe protezy dentystyczne. U nich efekt uchwytu spowodowany jest dzięki klamrą oraz zamkom. Takie zapięcia to metalowe łuki, które zapewniają fiksację protezy w szczękę. Są one solidnie mocowane i nie psują szkliwa. Ale bardziej udane są protezy zamkowe, ponieważ nie są one widoczne, gdy się uśmiechamy.

Częściowo zdejmowana „natychmiastowe protezy”, tak zwane motyle, przeznaczone do tymczasowego wyeliminowanie wad uzębienia. Sposób mocowania jest nie zbyt pewny, i w niektórych krajach europejskich, taka metoda jest zabroniona. Zakłada się, że utrata protezy podczas snu może wywołać asfiksję i śmierć. Do częściowo zdejmowanych protez zalicza się protezy płytowe. Zestawy takich protez, zwykle stosuje się przy utracie zębów trzonowych (do żucia).

Sprawdź urządzenia protetyczne w Ardent.

Oczywiście, aby zrozumieć samemu wszystkie aspekty protez, trzeba poświęcić temu trochę czasu, a być może w ogóle nie jest to konieczne. Przecież w każdym przypadku najlepsze protezy będzie w stanie doradzić tylko dentysta.

Należy również pamiętać, że trwałość i estetyczność protezy są bezpośrednio zależne od właściwej opieki. Większość rodzajów protez nie wymaga skomplikowanych działań. Dlatego nie warto się lenić przy ich pielęgnacji.