Amalgamat – mieszanina twardych metali z dodatkiem rtęci. W takiej plombie stosuje się właściwość rtęci w celu rozpuszczenia niektórych metali, po czym mieszanina łatwo wypełnia wnękę zęba, która twardnieje na amen.

We współczesnej praktyce używa się miedzianą i srebrną i plombę amalgamatową. Głównie do wypełnień w tylnych zębach.

Dentyści dość często zauważają różne schorzenia u pacjentów z plombami amalgamowanymi, które są spowodowane zatruciem organizmu po przez rtęć, co wnioskuje o nieracjonalności wykorzystywania danego typu plomb.

Wielu lekarzy twierdzi, że z wypełnień amalgamatowych pary rtęci mogą być uwalniane w czasie tarcia – na przykład w trakcie żucia. Pary te są toksyczne dla żywych komórek, nawet jeśli kontakt z nimi trwa tylko minutę. Ponadto, rtęć wnika do płuc, gdzie jest wchłaniana do krwiobiegu i rozprzestrzenia się w całym organizmie. Gromadzi się w nerkach, wątrobie i mózgu.

Plusy wynikające z uszczelnienia metalem:

  • Ich negatywne osadzenie i niewrażliwość do zamontowania w wilgotnej jamie zęba. Jest to unikalna właściwość amalgamatu,
  • Amalgamat trzyma się bardzo długo. Jeśli jest on zainstalowany według wszystkich zasad, to jeśli chodzi o trwałość nie ma żadnych konkurencyjnych materiałów.

Minusy amalgamatu obejmują:

  • Połysk metaliczny, który wydziela tą plombę z pozostałych zębów,
  • Amalgamat, z uwagi na wysoki współczynnik rozszerzalności może doprowadzić do rozdrobnienia ścian zębów,
  • Sporo czasu zajmuje stwardnienie amalgamatu (2-3 godzin). Następnego dnia, uszczelka musi być polerowana,
  • Wypełnienia amalgamatowe nie mają hermetyczności: na styku plomby i zęba zawsze następuje rozprężenie uszczelki. Wypełnienia amalgamatowe nie dostosowują się ciasno do zęba, więc pod nimi nieunikniona jest wtórna formacja próchnicy
  • Stosowanie wypełnień amalgamatowych uniemożliwia nadania zębom anatomicznego kształtu.

Tak więc, jeśli amalgamat traci swą hermetyczność, konieczne jest usunięcie takiej plomby. O pojawieniu się hermetyczności, mówi czarna szczelina pomiędzy zębem i uszczelką, która może być zauważona przez pacjenta gołym okiem.

Po leczeniu zęba, usunięciu amalgamatu i wszystkich uszkodzonych tkanek w nim, pojawiają się puste przestrzenie do napełniania, w celu przywrócenia twardej tkanki zębowej. Nowoczesne uszczelki są idealne do takich celów. One przywracają operatywność zęba, nadając mu naturalny wygląd.

Z tego wszystkiego wynika, że warto wymieniać plomby amalgamatowe, ze względu po prostu na zdrowie.

Szczegóły: http://www.zatokapiekna.pl/stomatologia-estetyczna/170-zabiegi-stomatologiczne/780-czy-wymieniac-plomby-amalgamatowe-na-kompozytowe.