13564606_xxl

 

Znalezienie równowagi między pracą, a życiem osobistym jest wyzwaniem, któremu stawiają czoła niemal wszyscy pracownicy.  Niektóre pracujące pary chcą zdecydować się na to, aby mieć dzieci, ale mają świadomość tego, że nie mogą pozwolić sobie na taki krok, chcąc nadal robić karierę. Inni rodzice są zadowoleni z liczby dzieci w rodzinie, ale chcieliby zacząć pracować. Część osób podążając ścieżką kariery nie decyduje się na założenie rodziny, a niektórzy uciekając od codziennych problemów spędzają nadgodziny w pracy. To wszystko sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi. Koncepcja Work life balance pozwala nam to szczęście odzyskać.

 

Trochę statystyki, czyli ile pracują Polacy.

Ważnym aspektem równowagi praca-życie jest ilość czasu jaką człowiek spędza w pracy. Badania wskazują, że długie godziny pracy mogą upośledzać zdrowie oraz zwiększać narażenie na stres. Według badań CBOS, przeciętny Polak przeznacza na pracę zarobkową średnio 46 godzin w tygodniu, a co drugi deklaruje, że nie ma czasu wolnego dla siebie. Według przeprowadzonych badań to nadal mężczyźni bardziej skupieni są na pracy, często pracując więcej, niż jest to wymagane w związku ze standardową umową o pracę. Kobiety godzą obowiązki rodzinne z wykonywaniem pracy zawodowej, dlatego też mają tendencję do  wyboru elastycznych godzin pracy, niepełnego wymiaru godzin, czy po prostu spokojnej pracy etatowej, dającej poczucie bezpieczeństwa i zapewniającej podstawowe świadczenia.

 

Konsekwencje zachwiania work-life balance.

Zachwianie psychicznej równowagi. Zdrowie i samopoczucie psychiczne jest zależne od czterech czynników. Pierwszym z nich jest udział genów, na który nie mamy wpływu. Kolejne to spotykające nas traumatyczne przeżycia, nacisk w życiu prywatnym, a według ostatnich doniesień także nadmierny stres w pracy. Wielu ludzi wystawia się na działanie stresu związanego z pracą, bo człowiek „pracowity” cieszy się bardzo dużym uznaniem społecznym. Tymczasem stres związany z pracą może być przyczyną zachwiania work life balance prowadząc do zaburzeń takich jak: nadmierny niepokój, ataki paniki, występowanie stanów lękowych czy nawet depresji.

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że dla jednaj trzeciej osób pracujących  źródłem największego stresu jest praca. Jednocześnie stres związany z pracą zwiększa ryzyko zawału serca o 23 procent. Obecnie na świecie obserwuje się trend występowania zawałów serca u coraz młodszej populacji osób. Na przyczynę tego stanu rzeczy typowany jest stresujący tryb życia i największe obciążenie pracą wśród osób w średnim wieku, które z jednej strony starają się zapewnić opiekę rodzicom, a z drugiej dorastającym dzieciom. Zaniedbanie życiowej równowagi poprzez nadmierne obciążenie pracą może doprowadzić w dłuższej perspektywie do nieodwracalnych, fizycznych oznak zmęczenia, negatywnie odbijających się na zdrowiu.

Schorzenia układu mięśniowo- szkieletowego. Nadmierny stres związany z pracą odbija się negatywnie na zdrowiu naszego układu mięśniowo-szkieletowego. Gdy podlegamy napięciu w ciągu dnia, nasze mięśnie kurczą się i cały czas pozostają napięte. Nocny odpoczynek nie wystarcza, aby efekt ten został zniwelowany. Dokładając do tego pracę w nieergonomicznie zaprojektowanym biurze i pracę nadgodzinową, która nie zostawia nam czasu na aktywny wypoczynek, odbieramy naszemu organizmowi szansę na fizyczną regenerację. Prowadząc taki tryb życia negatywnych efektów dla naszego zdrowia nie zaobserwujemy od razu. Dopiero po kilku latach zaczniemy cierpieć na bóle przewlekłe i trwałe zmiany postury, którą na tym etapie nie jest już łatwo odwrócić.

 

Pracoholizm jako ucieczka od codziennych problemów.

W gruncie rzeczy, nie jest prosto wdrożyć wybrane koncepcje work-life balance z uwagi na to, że dla wielu osób praca stanowi ucieczkę od problemów. Osoby nadmiernie poświęcające się pracy określane jako „pracoholicy” posiadają niektóre lub wszystkie z następujących cech: perfekcjonizm, świadomość nadmiernego poświęcania się pracy, tendencję do nieuzasadnionych żądań, trudności w delegowaniu zadań, niecierpliwość, łatwość frustracji oraz opierają poczucie własnej wartości na wydajności ich pracy. Niektóre osoby uzależnione od pracy mogą wykorzystywać swoją karierę jako sposób ucieczki od negatywnych emocji i mogą mieć wygórowane oczekiwania względem siebie. Wiele osób mających problem z utrzymaniem work life balance może cierpieć na depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub zaburzenia lękowe. Ponadto, osoby te są obarczone znacznie większym ryzykiem wypalenia zawodowego – stanu emocjonalnego wyczerpania i zmniejszenia poczucia osobistego spełnienia, który ostatecznie wpływa niekorzystnie rozwój kariery.

Coraz więcej firm podąża za koncepcją work life balance.

Firmy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie work life balance, nie tylko w kwestii zadbania o zdrowie pracowników, ale również w celu poprawy ich wydajności i kreatywności. Badania pokazują, że ci pracownicy, którzy przez swoją firmę zostali objęci bardziej korzystnymi kierunkami działań wspierającymi work life balance mają wyższą ogólną satysfakcję z pracy, niechętnie opuszczają organizację, są bardziej dumni z ich organizacji, oraz rekomendują ją jako dobre miejsce do pracy.  Podczas wdrażania strategii work life balance warto upewnić się, że jest ona zgodna z najnowszymi wytycznymi i opracowana pod okiem ekspertów. Jedną z firm oferujących specjalistyczne rozwiązania w tej kwestii jest spółka WorkMed.

Źródło: WorkMed sp. z o.o.

www.workmed.pl