Jakość widzenia w bezpośredni sposób przekłada się na jakość naszego życia, na naszą wygodę, a niekiedy również na bezpieczeństwo nasze i postronnych osób (odnosi się to przede wszystkim do kierowców). Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące symptomy związane z pogorszeniem wzroku, nie powinniśmy ich ignorować. Przykładem pogorszenia jakości widzenia może być konieczność częstego mrugania oczami, dla skorygowania ostrości widzenia, lub konieczność przybliżania do twarzy książki czy gazety, którą chcemy przeczytać. W takiej sytuacji warto zarejestrować się do okulisty i przebadać swój wzrok. Alternatywą dla okulisty może być optyk. Jeśli mieszkasz w dużym mieście tj. Warszawa, znalezienie zakładu optycznego, w którym za darmo przebadają Ci wzrok, nie będzie najmniejszym problemem.

Co powinno zaniepokoić?

niebieskie oczyObjawy, które powinny skłonić Cię do odwiedzenia okulisty to m.in. częste mrużenie oczu, nienaturalnie częste mruganie oczami, częste bóle głowy, nawracające stany zapalne spojówek lub powiek, a także zmiany pojawiające się w obrębie narządu wzorku. Oczywiście nie wszystkie zmiany są groźne, nie warto jednak niczego lekceważyć. Szybko zdiagnozowana choroba oczu może być skutecznie leczona i warto o tym pamiętać. Jeśli czujemy, że nasz wzrok pogarsza się wraz z wiekiem, skutecznej pomocy może udzielić nam również optyk. W dużych miastach typu Warszawa, Kraków czy Wrocław działa wiele zakładów optycznych, w których wykonywane są bezpłatne badania wzroku. Oczywiście są to badania podstawowe, które pozwolą jedynie na zdiagnozowanie istniejącej wady wzroku, by można było dobrać do niej właściwe soczewki korekcyjne.

Okulista czy optyk?

Lekarz okulista w sposób precyzyjny przebada cały narząd wzroku danej osoby, dzięki czemu wykryje ewentualne zmiany chorobowe i zaleci odpowiednie leczenie. Optyk, którego miejscem pracy jest Warszawa lub dowolnie inne miasto, skupi się jedynie na określeniu wady wzorku danej osoby i pomoże dobrać soczewki korygujące tę wadę. Jeśli masz zdiagnozowaną wadę wzroku, okulary korekcyjne możesz zamówić również przez Internet. Na przykład w serwisie https://eokulary.pl prezentowanych jest wiele markowych oprawek do okularów, dzięki czemu możesz zamówić ten ich rodzaj, który w największym stopniu odpowiada Twoim potrzebom.