Wyniki badań pokazują, że aż 460 000 osób powyżej 65. roku życia w Polsce choruje na demencję starczą.[1] Prawie 92% z nich leczy się w domu, a ciężar opieki nad chorym spoczywa na barkach najbliższej rodziny.[2] Obniżona sprawność intelektualna, będącą pochodną demencji, jest jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć seniorów. Opieka nad chorym bliskim nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza kiedy chce się ją pogodzić z życiem prywatnym i codziennymi obowiązkami. W takich sytuacjach pomocne są urządzenia służące do monitoringu personalnego, np. Opiekun GPS.

Badania i prognozy WHO są niepokojące. Co roku na świecie przybywa 7,7 miliona osób, u których obserwuje się objawy demencji starczej.[3] Wśród najczęstszych form otępienia w tym wieku jest choroba Alzheimera. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią aż 30 milionów seniorów. Osoby te często nie chcą się przyznać do potrzeby korzystania z pomocy krewnych. Starają się nie rezygnować ze starego trybu życia i codziennych obowiązków. Spotkania z sąsiadami czy osiedlowe zakupy mogą jednak okazać się dla nich wyjściem z domu bez powrotu. Zapominanie, zaburzenia orientacji i problemy z odbiorem rzeczywistości to skutki wieku starczego, które mogą doprowadzić do zaginięcia bliskiej nam osoby.

Mimo realnych zagrożeń, nie należy ograniczać codziennej aktywności chorych będących pod naszą opieką. Poczucie obecności w życiu społecznym przyczynia się do lepszego samopoczucia i nastroju seniorów, co jest niezwykle istotne zwłaszcza u osób samotnych. Wiek i pewne dysfunkcje organizmu nie powinny być przyczyną wykluczenia. Powinniśmy zadbać o komfort bliskich, tak by zawsze czuli się potrzebni. Musimy jednak znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam również mieć nad nimi kontrolę i poczucie, że są bezpieczni – mówi psycholog Emilian Walendzik.

Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom

Nie mogąc poświęcić wystarczającej ilości czasu osobie od nas zależnej możemy skorzystać z zaawansowanych technologii służących do monitoringu personalnego. Jednym z dedykowanych do tego celu urządzeń jest Opiekun GPS łączący w sobie funkcje odbiornika GPS i telefonu komórkowego. Ten niewielkich rozmiarów sprzęt umożliwia wzajemną komunikację opiekuna z osobą chronioną. W widocznym miejscu został umieszczony przycisk SOS, służący do alarmowego zawiadamiania o sytuacji zagrożenia. Urządzenie automatycznie łączy się z trzema wcześniej zapisanymi kontaktami i wysyła w formie wiadomości tekstowej precyzyjną lokalizację dołączając link do mapy, który można odczytać na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. W sytuacji nagłego ataku choroby, problemów z rozpoznaniem otoczenia i powrotem do domu, osoba będąca pod naszą opieką ma możliwość niezwłocznego wezwania nas w miejsce, gdzie przebywa. Natychmiastowa informacja o niebezpieczeństwie jest w tym przypadku kluczowa.

Krok dalej

Z racji tego, że opieka nad osobą niesamodzielną jest bardzo wymagająca, urządzenie daje możliwość zdefiniowania bezpiecznego obszaru przebywania seniora. Każdorazowe przekroczenie wskazanego obszaru skutkuje wysłaniem komunikatu alarmowego do zapisanych a urządzeniu numerów. W tym momencie mamy możliwość sprawdzić lokalizację poszukiwanego, opanować sytuację w odpowiednim czasie i unikać zagrożenia.

Niezależnie od wysyłanych do nas sygnałów przez Opiekuna GPS, w każdym momencie możemy sprawdzić, gdzie nasz bliski przebywa. Wystarczy podłączyć się do dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Opiekun GPS jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Daje możliwość wykonywania połączeń głosowych po wykupieniu miesięcznego abonamentu. Urządzenie, w zależności od użytkowania może pracować bez przerwy od 8 godzin do 2 dni, a później być ładowany przy pomocy kabla USB.

Więcej informacji na temat produktu odnajdziemy na stronie: www.opiekungps.pl

Cena: 550 PLN (w koszt aparatu wliczony jest pierwszy miesiąc abonamentu)

Opiekun GPS dostępny jest w sklepie internetowym oraz w wybranych aptekach w całej Polsce. Lista placówek znajduje się na stronie www.opiekungps.pl w zakładce „Gdzie kupię?”.

 

 

Hertz Systems

Hertz Systems jest liderem w dziedzinie inżynierii elektronicznej i telematycznej. Firma w całości z udziałem kapitału polskiego od ponad 25 lat tworzy i rozwija najnowsze technologie dla sektora obrony, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz transportu i telekomunikacji.

Działalność przedsiębiorstwa w zakresie projektowania i produkcji sprzętu oraz systemów oparta jest o innowacyjne rozwiązania przygotowane dla najbardziej wymagających Klientów.

Dowodem najwyższego profesjonalizmu firmy jest uzyskanie statusu dostawcy systemów łączności dla Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Wysokie kompetencje Hertz Systems wielokrotnie dostrzegały różne kapituły konkursów i plebiscytów, przyznając firmie prestiżowe tytuły i wyróżnienia, m.in. Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju, Lidera Polskiego Biznesu 2012 czy też Diamentów Forbesa i Gazel Biznesu.

W czerwcu 2014 Hertz Systems zdobyła dwie diamentowe nagrody oraz wyróżnienie w  konkursie przeprowadzonym pod patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, uzyskując tytuł „Lidera Bezpieczeństwa Państwa”.

Najnowszym  osiągnięciem firmy Hertz Systems jest obecnie wprowadzany na rynek nowoczesny system monitoringu personalnego dzieci i osób chorych – Opiekun GPS.

Hertz Systems realizuje również projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz współpracuje z europejskimi liderami w technologiach kosmicznych.

 

[1] http://www.alzheimer-europe.org/Policy-in-Practice2/Country-comparisons/The-prevalence-of-dementia-in-Europe/Poland/(language)/eng-GB, wejście: 28.07.2014 r.

[2] M.Durda, Organizacja opieki nad osobami z demencją w Polsce na tle krajów rozwiniętych i rozwijających się w: Gerontologia Polska, tom 18 nr 2, s.77.

[3] Dementia: a public health priority, http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/75263/1/9789241564458_eng.pdf?ua=1, s. 4, WHO 2012 r.1 2 3 4