szczoteczka elektrycznaCoraz więcej osób stara się korzystać ze zdobyczy techniki i decyduje się na stosowanie rozmaitych urządzeń, których celem jest po prostu ułatwienie wykonywania pewnych koniecznych czynności. Nie inaczej jest w przypadku szczoteczek do zębów, wśród których obecnie królują wręcz szczoteczki elektryczne, pozwalające na o wiele łatwiejsze mycie zębów. Jak jednak wszystko, szczoteczki tego rodzaju posiadają swoje zalety, jak i wady, dlatego warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się na zakup.

Zalety szczoteczek elektrycznych

Niezaprzeczalną zaletą stosowania szczoteczek elektrycznych jest ich wygoda. Co to oznacza? Przy używaniu klasycznej szczoteczki należy posiadać pewne zdolności manualne i zręcznościowe, które pozwolą nam na dokładne umycie zębów. Warto wiedzieć, że takie zdolności mogą być trudne do osiągnięcia przez dzieci czy osoby niepełnosprawne, dlatego też szczoteczki działające samoistnie w tym zakresie mogą być bardzo pomocne. Ich utrzymanie jest proste, dobrze układają się w dłoni, a dzięki ruchom główki czyszczą powierzchnię zębów lepiej niż normalne szczoteczki.

Nie da się ukryć, że szczoteczka elektryczna może być nieoceniona, gdy dziecko uczy się regularnego mycia zębów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek, także dla dzieci, bogaty wybór można znaleźć np. pod adresem: http://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Szczoteczki-elektryczne-135.html. Dzięki odpowiednim ustawieniom w szczoteczce można nastawić czas, w trakcie którego powinno odbywać się mycie zębów. To pozwala na nauczenie dziecka, że do momentu, gdy odezwie się sygnał, powinno wykonywać mycie zębów – jest to wygodniejsza forma nauki, w której niepotrzebny jest nadzór rodzica i stawianie zegarka w łazience. Co więcej, istnieje możliwość kupienia atrakcyjnych końcówek do szczoteczek elektrycznych, przypominających na przykład ulubione postacie z bajek czy mających konkretny kolor, który podoba się dziecku. To wszystko sprawia, że nauka mycia zębów jest bardziej bezbolesna i atrakcyjniejsza dla samego dziecka.

Kiedy nie możemy stosować szczoteczki elektrycznej?

Musimy jednak pamiętać, że szczoteczka elektryczna nie zawsze może być stosowna. Choć za zaletę uważa się fakt, że szczoteczka masuje dziąsła, to jednak należy mieć na uwadze, że dla osób mających problemy z ukrwieniem dziąseł – i ich krwawieniem – może to być niekorzystne działanie. Wówczas poleca się końcówki o miękkim włosiu albo korzystanie z klasycznej szczoteczki. Minusem może być również cena – szczoteczka elektryczna nie jest zbyt tania, dlatego też dobrze jest zaliczyć ją do jednorazowego, większego wydatku. Na szczęście z jednego urządzenia może korzystać wiele osób, jeśli zadbamy o wymienne końcówki. Trzeba pamiętać jednak o ładowaniu szczoteczki – dobrze jest kupić taką ze stacją ładującą albo z wymiennymi akumulatorami, zwłaszcza jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na sprzęt, który pokazuje poziom naładowania szczoteczki.