zapalenie ucha środkowego
Budowa ludzkiego ucha

Są takie choroby, których przejście jest niezwykle trudne zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. To chociażby zapalenie ucha środkowego. Niestety dolegliwości związane z tą chorobą są niezwykle nieprzyjemne. To niezwykle ostra infekcja dróg oddechowych, która niestety może za sobą nieść wiele nieprzyjemności, oraz co gorsza – niezwykle niebezpiecznych skutków. Dlatego jeżeli tylko zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości w tym względzie powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa, który na pewno poradzi coś na tego rodzaju problem.

Jakie są czynniki sprzyjające zachorowaniu?

Zapalenie ucha środkowego jest chorobą najczęściej dotykającą dzieci. Zdecydowana większość zachorowań to okres do 3 roku życia, jednak w niektórych sytuacjach także osoby dorosłe mogą cierpieć na objawy zapalenia ucha środkowego. W ich przypadku wcale nie jest to choroba mniej groźna i co najważniejsze, prawdopodobnie nie zniknie sama. Potrzeba będzie odpowiedniego leczenia, a być może nawet interwencji chirurgicznej. Jak więc objawia się zapalenie ucha środkowego? To przede wszystkim pogorszenie słuchu. Tu niestety jedna zła wiadomość. Pogorszenie słuchu w przypadku przewlekłego zapalenia może być jedyną oznaką choroby. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć kompletnie żadnego ubytku w naszym słuchu i jak najszybciej korzystać w takim przypadku z porady specjalisty, który na pewno przygotuje dla nas odpowiedni tok leczenia, który nam pomoże w sposób idealny. Do tego rodzaju zapaleń jak zapalenie ucha środkowego dochodzi u osób dorosłych często w sytuacji, kiedy żyją oni w nieodpowiednich warunkach lub pracują w sporym zapyleniu. Niestety to choroba, która również mocno dotyka także biernych palaczy tytoniu. W przypadku jej zaistnienia powinniśmy czym prędzej zrezygnować więc z tej używek, oraz z przebywania w otoczeniu osób, które palą. To zdecydowanie przyspieszy proces leczenia, ale jednak zapalenie ucha środkowego przewlekłe jest znacznie trudniejsze do zdiagnozowania, oraz całkowitego wyleczenia. Czasami niestety nie jest to możliwe. Będziemy więc skazani na nawracające infekcje uszu, oraz oczywiście z czasem utratę części słuchu.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci

W przypadku dzieci zaś zapalenie ucha środkowego najczęściej ma podłoże anatomiczne. Szybko zmieniające się ciało dziecka czasami niestety pozostawia luki dla bakterii i wirusów, które te skrzętnie wykorzystują powodując infekcję. Przerost migdałów, oraz nieprawidłowości w budowie podniebienia są także niezwykle częstymi przyczynami chorób takich jak zapalenie ucha środkowego. Dobrą wiadomością jest jednak to, że na zapalenie ucha środkowego jest wiele leków i sposobów na jego pozbycie się chirurgicznie. Dlatego też w przypadku kiedy nas właśnie dotyka taka choroba koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.