Stany zapalne jamy ustnej, a dokładnie wyścielającej ją błony śluzowej zdarzają się często i mogą dotknąć każdego. Mają różne przyczyny, na przykład wyróżniamy zapalenia bakteryjne, grzybicze, wirusowe, także kontaktowe wywołane mechanicznie. Większość z nich ma lekkie symptomy, inne z kolei mają już znacznie cięższy przebieg i wymagają leczenia pod okiem specjalisty.

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej – przyczyny

Najczęściej do zapalenia jamy ustnej dochodzi wtedy, gdy w jamie ustnej pojawiają się niewielkie owrzodzenia – afty. Także często diagnozowane są opryszczkowe zapalenia jamy ustnej, które wywoływane są przez wirus opryszczki, którym możemy zarazić się przez pocałunek.

Za stany zapalne odpowiedzialne są także w mniejszym stopniu inne choroby, na przykład może być to różyczka, ospa wietrzna, powodują je niektóre leki, przykładowo antybiotyki oraz steroidy, także uszkodzenia mechaniczne, które są wywołane przez protezy zębowe, aparaty ortodontyczne. Na częstsze stany zapalne narażone są też osoby palące papierosy.

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej – objawy:

  • pieczenie, ból, obrzęki
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • afty – nadżerki z białawym nalotem
  • pęcherzyki opryszczkowe z płynem surowiczym przechodzącym w ropny
  • serowaty nalot o barwie biało-brązowej
  • przekrwienie błony śluzowej
  • nadmierne wydzielanie śliny

 

Jak leczyć stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej?

Leczenie najczęściej odbywa się miejscowo z wykorzystaniem odpowiednich środków zaleconych przez lekarza lub farmaceutę. Najlepiej sprawdzają się środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także posiadające właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. W przypadku poważniejszych stanów zapalnych rekomenduje się zastosowanie antybiotyków.

Jako wsparcie w leczeniu można też stosować płukanki odkażające, przeciwbólowe i przeciwzapalne, na przykład takie jak Glimbax (Glimbax.pl). Płukanka zawiera lek diklofenak, który szybko i skutecznie uśmierza ból i skraca czas trwania choroby. Dodatkowe informacje możemy znaleźć na stronie Glimbax.pl.