Sala konferencyjna jest już dzisiaj niemal obowiązkowym pomieszczeniem w każdej firmie. To tutaj dochodzi do spotkań biznesowych, konferencji czy szkoleń. W związku z tym, że przez salę konferencyjną przewija się wiele osób, także zewnątrz, należy jej to pomieszczenie odpowiednio urządzić, aby stało się realna wizytówką firmy.

Jakie meble wybrać do sali konferencyjnej?

Meble do sali konferencyjnej muszą być przede wszystkim ergonomiczne, pozwalając na efektywną pracę i niezajmowanie przy tym zbyt dużej przestrzeni. W związku z tym niezbędny okaże się przede wszystkim odpowiedni stół. Świetnym rozwiązaniem są na przykład stoły mobilne lub modułowe, które można ustawiać w różnych kombinacjach w zależności od liczby uczestników spotkania, choć najlepszym układem wydaje się litera U. Rozmowy czy wymiana informacji będą też sprawniej przebiegały, jeśli stół będzie ustawiony w kształcie długiego prostokąta lub kwadratu. Ten ostatni szczególnie dobrze się sprawdzi w małych salach konferencyjnych. W każdym z tych przypadków uczestnicy spotkania mogą się widzieć, a to znacznie bardziej ułatwia komunikację.

Ważne jest również, aby każda z osób siedzących przy stole miała wystarczającą ilość miejsca – nie tylko na sporządzanie notatek, ale również umieszczenie laptopa. Warto też dobrać odpowiednie krzesła, które zapewnią wygodne siedzenie nawet przez dłuższy czas, dlatego muszą być dobrze wyprofilowane i niezbyt miękkie. Warto też zwrócić uwagę na rozstaw ich nóg, aby nie zawadzały one na przykład o krzesło sąsiada.

Infrastruktura kablowa i wyposażenie sali konferencyjnej

Niezbędne wyposażenie każdej sali konferencyjnej stanowi niewątpliwie sprzęt multimedialny, dzięki któremu możliwe jest wyświetlanie prezentacji czy filmów promocyjnych. W tym celu należy dostosować wielkość ekranu projekcyjnego, moc rzutnika czy głośników do parametrów pomieszczenia. Duże sale konferencyjne wymagają zwykle bardziej zaawansowanego sprzętu niż te małe. Dodatkową pomocą w każdej sali konferencyjnej okaże się również mobilna tablica do pisania, gdzie prelegent będzie mógł na bieżąco zapisywać ważne informacje czy rysować wykresy.

Poza tym każde stanowisko pracy przy stole powinno być zaopatrzone w gniazdko elektryczne, do którego będzie można podłączyć w razie potrzeby laptopa. Warto też zadbać o to, by wszelkie kable było odpowiednio zamaskowane pod specjalnymi, nie rzucającymi się zbytnio w oczy, listwami.

Oświetlenie sali konferencyjnej

Kluczową rolę w każdej sali konferencyjnej odgrywa bez wątpienia światło. Z jednej strony w pomieszczeniu nie może być zbyt jasno, szczególnie w momencie wyświetlania projekcji multimedialnych, a z drugiej nie może być też zbyt ciemno. Dlatego warto w przemyślany sposób zamontować dodatkowe świetlówki, które zapewnią optymalne oświetlenie o każdej porze i w każdych warunkach.