Lato, czas wakacji, słońca i relaksu. Jednak nie dla wszystkich. Wakacje to idealny moment, żeby rozejrzeć się za własnym mieszkaniem. Okres wakacyjny sprzyja sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki. Wtedy też większość deweloperów oddaje do użytku nowo wybudowane lokale. Są oni  także bardziej skłonni do udzielania rabatów.

Okres wakacyjny nie musi wcale oznaczać zastoju w branży nieruchomości. Coraz więcej osób przekonuje się, że zakup własnego mieszkania właśnie w tym czasie, to dobry pomysł. Można bowiem znaleźć ciekawe propozycje przygotowane specjalnie przez deweloperów.

W okresie wakacyjnym najwięcej osób poszukuje mieszkań dla swoich dzieci, które wkrótce rozpoczną edukację w Poznaniu. Szukają mieszkań dwu, lub trzypokojowych z osobną kuchnią. Takie mieszkania mamy w ofercie na os. Batorego i w inwestycji Casa Fonte. Finalizacja transakcji w lipcu lub sierpniu pozwala wykończyć mieszkanie wraz z nadejściem sezonu akademickiego. – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej. Czas wakacji to także dobry moment na zorientowanie się w ofercie. Biura sprzedaży nie są oblężone, a deweloperzy w tym czasie chętnie oferują specjalne promocje. – dodaje.

Podczas urlopu mamy dużo wolnego czasu, możemy spokojnie i wnikliwie przyjrzeć się ofercie mieszkaniowej. Mamy czas na udanie się do banków w celu sprawdzenia zdolności kredytowej. Ponadto w okresie letnim istnieje możliwość obejrzenia osiedla w „pełnej krasie”. Możemy sprawdzić jak została zagospodarowana wspólna przestrzeń zielona, jak prezentują się przydomowe ogródki, czy place zabaw dla dzieci.

Istotnym argumentem jest także rekomendacja KNF. Od przyszłego roku banki będą wymagać 20 proc. wkładu własnego (obecnie 15 proc.), co może być poważnym utrudnieniem dla kredytobiorców. Ważnym aspektem jest także ciągle rosnący popyt na mieszkania, który może wygenerować wzrost cen. Deweloperzy wprowadzają do oferty nowe projekty, ale przez rosnący popyt kurczy się oferta lokali gotowych do odbioru.

Zawsze bezpieczniej i taniej jest kupić gotowe mieszkanie niż takie, którego oddanie planowane jest w latach kolejnych. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na kredycie (unikamy opłacania wymaganego przez bank ubezpieczenia pomostowego), oraz opłatach związanych z użytkowaniem innego lokalu przed uzyskaniem odbioru nowego mieszkania – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.

Jak widać powodów, by kupić mieszkanie właśnie podczas urlopu jest wiele. Zwłaszcza ci, którzy obawiają się wzrastającej wartości wkładu własnego, nie powinni zbyt długo odwlekać tej poważnej decyzji, która może uczynić ich urlop wyjątkowym i radosnym.