Niezależnie od tego, czy wymieniamy okna w ramach remontu, czy chcemy wstawić nowe do świeżo wybudowanego domu, montaż stolarki okiennej wymaga wiedzy, dokładności i doświadczenia. Nie warto powierzać tego zadania pierwszej z brzegu ekipie, którą znajdziemy w internecie lub ogłoszeniu. Jak rozpoznać dobrego fachowca? Gdzie można ich znaleźć i jak szukać, zwłaszcza w tak dużych miastach, jak Warszawa? Na co uważać i o czym pamiętać? Oto krótki poradnik, który pomoże w wyborze odpowiedniego profesjonalisty.

Gdzie i jak szukać fachowcy?

Jest kilka miejsc, od których warto zacząć poszukiwania. Przede wszystkim pomyślmy o wszystkich znajomych oraz członkach rodziny, którzy przeprowadzali w ostatnim czasie wymieniali okna. Podpytajmy ich, kogo by nam polecili, jakie mają wrażenia ze współpracy z daną ekipą. To prosty i najmniej czasochłonny sposób. Bardzo wielu dobrych fachowców reklamuje się tylko i wyłącznie za pomocą poczty pantoflowej, poprzez zadowolonych klientów.

Co jeśli jednak nikt w kręgu naszych znajomych i rodziny nie przeprowadzał ostatnio remontu? Jak zebrać bazę adresów i telefonów? Można zaczerpnąć ją z wielu źródeł, najbardziej podstawowe są ogłoszenia w gazetach, panoramach firm i branżowej prasie budowlanej. Warto mieć również oczy dookoła głowy w trakcie spaceru lub powrotu z pracy i zwracać uwagę na słupy ogłoszeniowe oraz bannery reklamowe. Ciekawą opcją jest też wyjazd za miasto – wiele firm ma siedziby poza stolicą, a świadczą usługi montażu okien w Warszawie i okolicach – Piasecznie, Pruszkowie.

Potężną bazą danych jest oczywiście internet, który nie tylko podsunie nam nowe telefony, ale także przynajmniej częściowo, pomoże zweryfikować opinie na temat danego fachowcy. Znaleźć można wiele portali, które skupiają klientów oraz monterów, a także strony branżowe, na których znajduje się wiele przydatnych informacji i poradników.

Po czym poznasz dobrego fachowca?

Przede wszystkim nie boi się on rozmawiać. Można poprosić go o przedstawienie dowodów posiadanych kwalifikacji, czyli o certyfikatach od producentów okien oraz ukończonych szkoleń. Dobrym pomysłem może być również zapytanie o referencje od poprzednich klientów.

Profesjonaliści zaczynają od ustalenia z klientem zakresu prac, czasu ich trwania, a także metod i materiałów, które zostaną w ich trakcie wykorzystanie. Dobry monter nie boi się pytań, a także sam proponuje i uzasadnia wybór najlepszej dla danego przypadku metody montażowej. Klient i fachowiec są partnerami, pomiędzy którymi wszystko powinno być jasne oraz określone w umowie.

Przyglądajmy się także ekipie w trakcie prac. Jeśli wydają nam się niezorganizowani, nie mają własnych narzędzi i zupełnie nie przejmują się upływającym czasem, warto dokładnie sprawdzić co i w jaki sposób robią.

Pamiętać należy o tym, że cena nie jest żadnym wyznacznikiem jakości. Najtańsza oferta wcale nie musi być dla nas najkorzystniejsza, a słaba jakość montażu po pewnym czasie doprowadzi do kolejnych kosztów związanych z poprawkami. Jednocześnie najdroższa oferta nie także nie gwarantuje najwyższej jakości.

Warto poświęcić swój czas i wysiłek na znalezienie odpowiedniej ekipy montażowej. Wtedy mamy pewność, że okna będą nam służyły jeszcze przez długie lata.