Skrót DIY został zaczerpnięty od anglojęzycznego wyrażenia „Do It Yourself”. Oznacza ono „zrób to sam” i obejmuje wiele produktów, zestawów i sposobów na wykonywanie różnych przedmiotów, głównie dekoracyjnych, zabawek i tym podobnych. Zestawy do tworzenia rzeczy codziennego użytku samodzielnie zyskują na popularności również i w Polsce.

Zrób to sam

Wbrew pozorom istnieje bardzo wiele przedmiotów, które można zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy dobry pomysł, trochę czasu i chęci. Często nie są wymagane niemalże żadne zdolności plastyczne do tego celu. Idea DIY opiera się na tym, aby robić jak najwięcej rzeczy samemu i oszczędzać na tym. Co można wykonać samodzielnie? Począwszy od ubrań, nawet ze starych koszulek i spodni, poprzez biżuterię, aż po wszelkiego rodzaju ozdoby, zwłaszcza z okazji świąt Bożego Narodzenia. W okresie przedświątecznym w sieci internetowej pojawia się cała masa filmików instruktażowych, które prezentują, jak wykonać w ramach DIY piękne aniołki z kordonku, bombki ze sznurka, czy też girlandy i łańcuchy z papieru na choinkę.

Rozwijanie artystycznych pasji

Wiele osób, które spróbowały robić dekoracje, ubrania, czy inne przedmioty codziennego użytku samodzielnie, twierdzi, że stało się to dla nich pasją i miłym sposobem spędzania wolnego czasu. DIY jest sztuką robienia czegoś nowego z często zupełnie nieprzydatnych przedmiotów. Dzięki temu nadaje się im nowe życie. To także znakomity sposób na wypracowanie oszczędności w swoim budżecie domowym i na zrobienie innym osobom przyjemności.

Na prezent dla swoich bliskich – rodziców, koleżanki z pracy czy najbliższej przyjaciółki, można przygotować na przykład pachnące, dekoracyjne mydełka. Nie trzeba się udawać przy tym do najbliższej mydlarni i płacić krocie za fantazyjne mydełka w pięknym opakowaniu. Można je zrobić samodzielnie, w czym na pewno pomoże nam produkt ze strony internetowej EcoFlores – zestaw startowy do robienia mydełek.

Taki zestaw, jak wynika z opisu na stronie EcoFlores, zawiera wszystko, czego będziemy potrzebować, aby zrobić sobie mydełka albo wykonać je na prezent. Znajdziemy w nim bazę mydlaną glicerynową przeźroczystą i kolorową, olejki zapachowe, barwniki, woreczki celofanowe, torebki papierowe, rafię, foremki plastikowe o wybranym kształcie, instrukcję obsługi i pudełko kartonowe.

Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta, aby w zaciszu własnego domu stworzyć niewielką manufakturę mydełek zapachowych.

Sprawdź formy do gipsu na EcoFlores