Mogłoby się wydawać, że łazienka to jedno z najczystszych miejsc w całym domu. Nic bardziej mylnego, duża wilgotność i wysoka temperatura to doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dodatkowo stale pojawiają się tam skurz z ubrań i ręczników, zabrudzenia z przedmiotów, które doprowadzamy do porządku czy drobne wypadki w postaci rozlanego lakieru lub szamponu. Wszystko to sprawia, że łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga częstego i dokładnego sprzątania. Oto kilka porad, które mogą zaoszczędzić nieco czasu oraz pomóc w walce z brudem.

Armatura

Największym problemem umywalek oraz kranów jest kamień pozostający po plamach wody, kurz oraz ślady po kosmetykach czy mydłach. Większość z tych zabrudzeń można zwalczyć miękką gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Nieco więcej problemu mogą sprawić nieestetyczne, białe plamy z kamienia. Do ich usunięcia można zastosować sklepowy odkamieniacz lub domową mieszankę z 500 ml octu i trzema łyżkami sody oczyszczonej. Niepolecane jest stosowanie proszków lub detergentów z granulatem, które mogą pozostawić zadrapania, zarówno na kranie jak i na umywalce.

Meble

Zwykle powleka się je warstwą ochronnych laminatów lub lakierów, niezależnie od tego czy wykonane są z płyty meblarskiej, pokryte fornirem czy też z drewna, np. Barrel. Meble należy czyścić wyłącznie za pomocą środków do tego przeznaczonych, ponieważ ostre, łazienkowe detergenty mogą rozpuścić ochronne powłoki, co w perspektywie czasu doprowadzi do pęcznienia oraz wypaczenia mebli. Podczas czyszczenia wyposażenia łazienki nie wolno używać drucianych szczotek czy czyścików, ponieważ one również uszkodzą powierzchnię mebla. Choć zabezpieczone są przed wpływem wody, jeśli ulegną zachlapaniu, należy je jak najszybciej przetrzeć, ponieważ parująca woda pozostawi po sobie białe plamy z kamienia.

Wanna oraz kabina prysznicowa

Gdy jesteśmy posiadaczami wanny warto zaopatrzyć się w środku do jej czyszczenia adekwatne do materiału, z której została ona wykonana. Najlepiej przemywać ją regularnie po każdej kąpieli, ponieważ ciepła woda i para wodna pomagają w rozmiękczaniu i usuwanie zanieczyszczeń.

Nieco bardziej problematyczna w utrzymaniu jest kabina prysznicowa. Do mycia szyb możemy użyć płynu do okien lub wody z niewielkim dodatkiem octu. Ocet pomoże także z kamieniem, który może osadzić się na słuchawce prysznica. Brudne fugi i kafelki można łatwo oczyścić za pomocą domowego środka wykonanego z mieszaniny sody oczyszczonej z wodą w proporcji 3:1.

Niezależnie od tego, czy posiadamy wannę, czy też sam prysznic, jeśli mamy przy nic zasłonę, należy pamiętać regularnym jej praniu.

Kluczem do czystej łazienki jest tak naprawdę regularność. Częste powtarzanie drobnych i mało czasochłonnych zabiegów pomoże nam nie tylko na bieżąco usuwać brud, ale także zapobiegnie powstawaniu bardziej uporczywych zabrudzeń.