Co raz częściej  materiałem, z którego zrobione są meble łazienkowe jest drewno. W łazience panują wyjątkowe warunki, jeśli porównamy ją z resztą naszego domu, bądź mieszkania. Łazienka to miejsce, gdzie zazwyczaj jest najcieplej w mieszkaniu, wilgoć jest najwyższa, a elementy pomieszczenia mają częsty kontakt z wodą. Dlatego też materiały, z których nasze meble są produkowane powinny być odpowiednio zabezpieczone, ale nie tylko, jeśli chcemy, aby posłużyły nam jak najdłużej to należy o nie odpowiednio dbać, konserwować i pielęgnować. Jak to robić?

Jakie drewno do łazienki?

Powszechnie uznaje się, że zastosowanie drewna w łazience jest niepraktyczne, nie jest to jednak zgodne z prawdą. Pewną rewolucją na rynku meblowym , jeśli chodzi o meble łazienkowe, było użycie drewna pochodzącego z gatunków egzotycznych. Cechą charakterystyczną tych drzew jest to, że posiadają naturalnie dużą zawartość olejków oraz żywic, dzięki którym mają podwyższoną odporność na destrukcję biologiczną. Są to m.in. takie drzewa, jak: teak, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, jatoba oraz cedr. Z gatunków, które występują w kraju polecane są: dąb, jesion, modrzew, jawor i wiąz. Drewniane meble powinny być dodatkowo zabezpieczone, czyli polakierowane, zaimpregnowane oraz utwardzone.

Pielęgnacja drewnianych mebli

Drewniane meble nie lubią agresywnej pielęgnacji, dlatego trzeba je czyścić delikatnie, bez dodatku silnej chemii czy środków ścierających. Ścieranie kurzów i brudu należy wykonywać wilgotną szmatką, a nie gąbką. Drewno można polerować np. oliwką dla dzieci, którą nanosi się na powierzchnię lub specjalnie do tego przeznaczonymi olejami. Następnie już suchą szmatką nadaje się meblom połysk. W walce z zabrudzeniami, najlepszym sposobem będą płyny specjalnie przeznaczone do drewna.

Konserwacja drewnianych mebli

Drewniane meble potrzebują dodatkowego zabezpieczenia i co jakiś czas należy je impregnować oraz polerować. Do impregnacji najbardziej skuteczne są środki impregnacyjne o działaniu dyfuzyjnym. Czasami podczas użytkowania meble w jego powłoce powstają mikropęknięcia, przez które może przedostawać się woda, wtedy należy mebel dobrze polakierować. Najbardziej narażone na uszkodzenia są krawędzie mebli, dlatego możemy zakupić nakładki na krawędzie.

Drewno to jeden z pierwszych materiałów, z którego człowiek zaczął tworzyć rzeczy. Jest to materiał dość wymagający i drogi, jednak wnosi do pomieszczenia elegancję, ciepło i specyficzny, przyjemny zapach. Dlatego pomimo wzmożonej pielęgnacji oraz konserwacji warto zastanowić się nad zakupem drewnianych mebli nawet do łazienki.

Więcej informacji na ten temat: http://defra.pl/drewno-kroluje-wlazience/