Polacy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie czy Święto Trzech Króli, jednak Wigilia nadal pozostaje dniem pracującym. Nocleg.pl nie zgadza się na to i rozpoczyna walkę o ustanowienie 24. grudnia dniem wolnym od pracy. Aktualnie zaprasza ludzi do poparcia inicjatywy.

– Pomysł na organizację takiej akcji wziął się z naszych obserwacji. Znamy wiele osób, które od kilku lat nie miały wolnej Wigilii, przez co nie mogły w pełni przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Chcemy to zmienić i przyczynić się do tego, że Wigilia będzie czasem w pełni rodzinnym – mówi Karolina Solis z Nocleg.pl.

Jak można się zaangażować?

Aby włączyć się do protestu wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej akcji (Kliknij i przyłącz się do akcji).

Po zebraniu 100 000 podpisów portal Nocleg.pl zapowiada złożenie oficjalnej propozycji ustawy.

Wiele państw ma wolne

11 państw europejskich ustanowiło już 24. grudnia dniem wolnym od pracy. Zaliczają się do nich Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Litwa, Łotwa, Irlandia, Bułgaria i Słowacja. Jak podaje sondaż GFK Polonia, 84% Polaków popiera pomysł ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Rodacy chętnie oddaliby w zamian inne święto, na przykład Trzech Króli czy Święto Pracy przypadające na trzeciego maja.

Jak podaje Rzeczpospolita, 75% Polaków myśli o wyjeździe na Święta. Coraz częściej Polacy traktują okres Bożego Narodzenia jako czas, kiedy mogą odpocząć, oderwać się od pracy. Osiem na dziesięć osób, które spędzają Boże Narodzenie poza domem, zostaje w kraju – u rodziny czy przyjaciół. Nocleg.pl wspiera rodzinne Święta. – Od trzech lat nie miałam wolnej Wigilii. Dbam o to, żeby ktoś inny spędził ten dzień smacznie i przyjemnie Kiedy rozmawiam z moim pracodawcą o tym, że ja też mam rodzinę i chciałabym dla niej przygotować kolację, on nie zwraca na to uwagi, mówiąc, że najważniejszy jest klient – mówi Magda z firmy cateringowej.

Aktualnie w Polsce, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest normalnym dniem pracy. Pracownikom, którzy chcą mieć dzień wolny, pozostaje wykorzystanie dnia urlopu wypoczynkowego lub na żądanie, jeśli pracodawca nie chce się zgodzić na ten pierwszy. W najgorszej sytuacji są osoby, które wykorzystały już wszystkie przysługujące im dni wolne.

Wypełnij formularz i przyłącz się do protestu lub dołącz do wydarzenia na Facebooku!
*

Nocleg.pl jest pośrednikiem w wynajmie miejsc noclegowych. Portal posiada w swojej ofercie małe apartamenty i luksusowe hotele – każdy może znaleźć coś dla siebie.