Święta „czuć w powietrzu” już od jakiegoś czasu. Dopiero teraz zacznie się jednak prawdziwa świąteczna gorączka. Zakupy, dekorowanie domu, gotowanie, pieczenie i oczywiście sprzątanie. Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród użytkowników serwisu Okazje.info, aż w 75% domach przeprowadza się świąteczne porządki. Kto je wykonuje i na ile czasu przed świętami? Jakie gadżety mogą je znacznie ułatwić? Koniecznie sprawdźcie, zanim rozpoczniecie bożonarodzeniowe przygotowania.

Święta Bożego Narodzenia przynoszą nam wiele radości i pięknych chwil. Zanim zasiądziemy wspólnie z rodziną do wigilijnego stołu, musimy jednak zmierzyć się z masą przygotowań. Na te trzy wyjątkowe dni czekamy cały rok, dlatego dbamy o ich każdy szczegół: wyśmienite potrawy, cudownie przyozdobiony dom, prezenty pod choinką czy odświętny strój. Jednym z ważniejszych zadań do wykonania są także przedświąteczne porządki. Z badania zrealizowanego wśród użytkowników serwisu Okazje.info wynika, że przeprowadza się je aż w 75% domów[1]. Co ciekawe, dla większości ankietowanych są one przyjemnością, gdyż pozwalają poczuć świąteczną atmosferę. Takie podejście zadeklarowało aż 67% badanych. Z kolei 33% respondentów uważa je za uciążliwy obowiązek, który psuje ten niezwykły klimat.

Miesiąc wcześniej czy na ostatnią chwilę?

Na to, czy świąteczne przygotowania nie będą zbyt uciążliwe, z pewnością ma wpływ moment ich rozpoczęcia. Gonitwa i stres nie wpływa dobrze zarówno na nasze samopoczucie, jak i relacje pomiędzy domownikami. Wydaje się zatem oczywiste, że o porządkach warto pomyśleć znacznie wcześniej. Jak wielu z nas się to udaje? Okazuje się, że całkiem dużej grupie, gdyż aż 35% ankietowanych rozpoczyna świąteczne porządki około 2 tygodnie przed świętami. Z kolei 20% badanych bierze się za nie jeszcze wcześniej, bo aż miesiąc przed 24 grudnia. Nie zabrakło jednak ryzykantów, którzy zostawiają przygotowania na ostatnią chwilę. Kilka dni przed świętami sprząta 18% respondentów, a dzień lub dwa 4%. W badaniu wzięła udział także grupa osób, która nie sprząta w ogóle. Składa się na nią 23% ankietowanych.

Przygotowanie świąt dla kilku lub kilkunastu osób to cała masa zadań, które naprawdę trudno wykonać samemu. Na szczęście, aż w 42% domów porządki przeprowadza cała rodzina. Przydzielenie poszczególnych prac konkretnym domownikom to bardzo dobry sposób na szybkie i sprawne uporanie się z brudem. Z kolei w 28% gospodarstw domowych, przedświąteczne obowiązki wykonują jedynie dorośli członkowie rodziny, czyli rodzice. Coraz częściej sięgamy także po pomoc z zewnątrz, zatrudniając kogoś do sprzątania. To sposób, który wybiera 10% badanych.

Domowe porządki z pomysłem

Jeżeli sprzątanie przyprawia nas o ból głowy, nie mamy na nie czasu lub po prostu lubimy pomysłowe rozwiązania to warto, abyśmy zastanowili się nad zakupem urządzeń, które znacznie ułatwią nam wykonywanie domowych obowiązków. Zautomatyzowanie sprzątania może okazać się doskonałą decyzją, która znacznie zwiększy komfort naszego życia, nie tylko w czasie przedświątecznych porządków.

Podłoga

Jednym z urządzeń, które pomogą nam w utrzymaniu czystości podłóg jest parownica, czyli sprzęt sprzątający siłą pary wodnej. Doskonale sprawdza się na wszystkich wodoodpornych powierzchniach. Można nią czyścić nie tylko podłogi, ale i kafelki na ścianach, kabiny prysznicowe i sanitariaty, lustra, okna, piekarniki, blaty kuchenne, okapy, kaloryfery oraz drobne elementy takie jak armatura czy fugi. Tym, którzy szczególnie nie przepadają za odkurzaniem, poleca się z kolei roboty sprzątające. Te najnowocześniejsze posiadają funkcje odkurzania, mycia oraz polerowania.

Okna

Mycie okien, szczególnie w okresie, gdy często pada, nie należy do najprzyjemniejszych. Tym bardziej, że do wykonania tego zadania nie zachęca pogoda. Przyspieszyć pracę może specjalna myjka, która nie pozostawia smug oraz nie wymaga wiele wysiłku podczas jej używania. Nadaje się tak naprawdę do każdej powierzchni szklanej. Zupełnie wyręczy nas z kolei robot do czyszczenia okien i innych powierzchni szklanych, który dzięki silnikowi próżniowemu przytwierdza się do powierzchni i może myć zarówno w poziomie, jak i w pionie. Jest to urządzenie bezobsługowe, które sprząta zupełnie samodzielnie.

Do mniejszych powierzchni

Jeżeli zależy nam na pokonaniu trudnych zabrudzeń na małych powierzchniach, ale nie chcemy kupować tak dużego urządzenia jak parownica, to możemy wyposażyć nasz dom w pistolet parowy. Różne końcówki pozwolą na skuteczne doczyszczenie płaskich powierzchni, np. kuchenki, jak i pozbyciu się za pomocą siły pary zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Podczas przygotowań do świąt, a także na co dzień, bardzo przydatny może okazać się również odkurzacz ręczny, dzięki któremu szybko pozbędziemy się okruszków ze stołu czy igieł pod choinką.

Nowoczesne rozwiązania tworzone są, aby ułatwić nam codzienne życie. Innowacyjne urządzenia do sprzątania mogą okazać się szczególnie funkcjonalne w trakcie świątecznych porządków. Dzięki nim bez stresu i ogromnego zmęczenia uporamy się z zaplanowanymi zadaniami.

Specjalistyczne urządzenia do sprzątania znajdziemy na stronach Okazje.info: www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/specjalistyczne-urzadzenia-do-sprzatania/

[1]Badanie przeprowadzone w grudniu 2016 roku na grupie 1101 użytkowników serwisu Okazje.info.