W większości polskich domów oświetlenie pełni tylko jedną funkcję – daje światło. Rzadko kiedy możemy spotkać się z tym, aby zostało ono użyte z pomysłem i w taki sposób, aby podkreślić niektóre elementy wystroju. Zadaniem oświetlenia jest nie tylko zapewnienie jasności po zmroku, ale też bierze czynny udział w kreowaniu wizerunku pomieszczenia. Nie wystarczy zamontować oświetlenie w przepięknej lampie, aby osiągnąć ten efekt. Duże znaczenie będzie miał też kolor światła, jego natężenie czy też kierunek padania. Na wszystkie te elementy warto jest zwrócić uwagę w czasie urządzania swojego mieszkania. Podstawą w tym przypadku jest oświetlenie centralne. Zwykle znajduje się ono zaraz pod sufitem. Jego zadaniem jest objęcie możliwie jak największego obszaru i oświecenie wszystkiego możliwie naturalnym światłem. Powinno być ono stosowane tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba przebywania w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

 

Oświetlenie budujące klimat

Światło ma różne natężenie oraz temperaturę. Im z cieplejszym mamy do czynienia tym bardziej staje się one pomarańczowe. Zimne światło przybiera odcienie koloru niebieskiego. Bardzo ważne jest zastosowanie takiego koloru światła, które będzie budowało klimat danego pomieszczenia. W przypadku sypialni lepiej jest użyć przygaszonego, ciepłego światła. W ten sposób zbudujemy wokół pomieszczenia senną atmosferę, co będzie ułatwiało nam zasypianie. W miejscu przeznaczonym do pracy powinniśmy użyć za to intensywnego, białego światła. Jest ono mocno zbliżone do światła dziennego, co działa pobudzająco i stymulująco na umysł człowieka.

 

Oświetlenie do domu to dla Ciebie teraz priorytet? Sprawdź sklep internetowy z lampami.

 

Rodzaje oświetlenia

Do wyboru mamy różne rodzaje oświetlenia. Światło punktowe świetnie sprawdza się do tego, aby wyróżnić jakiś detal we wnętrzu. W ten sposób podświetlony może być obraz, ława, komoda. Będzie to niewielka lampka, której zadaniem nie jest oświetlanie dużej powierzchni wnętrza, ale wskazanie konkretnego punktu. Podobny efekt dają kinkiety, które nie oświetlają wnętrza, ale rozlewają światło po powierzchni ściany. W ten sposób pomieszczenie nabiera charakteru i prezentuje się zupełnie inaczej niż w ciągu dnia, gdy światło jest wygaszone. Coraz częściej można spotkać się z oświetleniem LED, które pozwala na podświetlenie np. schodów, sufitu czy też wnętrza mebli. Za pomocą taśm z diodami jesteśmy w stanie w prosty sposób tworzyć kompozycję, które nadadzą wnętrzu unikatowego charakteru. Oświetlenie LED ma ogromną zaletę w postaci regulacji natężenia oświetlenia, jak również zmiany kolorów światła.