O zaletach pieluszek wielorazowych wiele się słyszy już nie tylko od sprzedawców i producentów, ale również od tych, którzy taki rodzaj pieluchowania wybrali dla swoich dzieci. Jaka jest więc tajemnica wielorazówek, że pomimo większego nakładu pracy na ich pielęgnację i tak podbijają serca mam i tatusiów?

Sekretem sukcesu pieluch wielorazowych są wkłady do pieluch. To właśnie one pochłaniają całą wilgoć i nieczystości, które zbierają się w pieluszce. To wkłady do pieluch mają bezpośredni kontakt ze skórą maluszka i na nich spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dziecka.

Co znajdziesz w zwykłych jednorazówkach?

Zwykła pieluszka jednorazowa to zbitek niebezpiecznych związków chemicznych, które wchłaniają się do organizmu niemowlaka poprzez jego delikatną i podatną na podrażnienia skórę. W popularnej jednorazówce znajdziesz na przykład śmiertelnie trujący dla zwierząt żel o nazwie odium polyacrylate, dioksyny – niegdyś stosowane w środkach owadobójczych czy wreszcie toksyczne barwniki i substancje zapachowe, mogące wywoływać alergie, wysypki i bóle głowy (nie tylko u dzieci). Statystyki mówią, że nawet połowa dzieci ubieranych w jednorazówki do ukończenia pierwszego miesiąca życia miała pieluszkowe zapalenie skóry. To nie jest przypadek, bo wśród maluchów pieluchowanych ekologicznie problem odparzeń właściwie nie istnieje. A jeśli się pojawił, to tylko dlatego, że rodzice nie do końca zastosowali się do zasad ich używania.

Z czego składa się pielucha wielorazowa

Najpopularniejsza pieluszka wielorazowa składa się z otulacza i wkładu chłonnego. Otulacz to nieprzemakalna oddychająca warstwa, dzięki której wilgoć nie przedostanie się na zewnątrz pieluszki. Wkład chłonny to materiał zatrzymujący wilgoć i nieczystości wewnątrz pieluszki. Odgrywa ogromną rolę w pielęgnacji skóry dziecka, bo to właśnie materiał wkładu ma z nią bezpośredni kontakt. Wkłady chłonne uszyte są zwykle z ekologicznych, antyalergicznych tkanin. Oprócz właściwości chłonnych, wkłady powinny być też delikatne i miłe w dotyku. Wśród materiałów używanych do szycia wkładów do pieluch, są też takie, które zapewniają dziecku poczucie suchości, czyli pełnią dokładnie taką samą funkcję jak związki chemiczne w jednorazówkach – z tym, że nie wpływają negatywnie na zdrowie dzieci.

Bardzo szczegółowy przewodnik po pieluszkach wielorazowych, w którym świetnie opisano każdy z materiałów stosowanych do ich produkcji znajdziesz na stronie sklepu bobomio.pl.

Z czego uszyte są wkłady do pieluch

Najpopularniejszym materiałem używanym do szycia wkładów do pieluch wielorazowych jest bambus. To bardzo miękka, chłonna i oddychająca tkanina. Mówi się, że kontakt z bambusem to niemal luksus dla skóry. Ponadto materiał jest przyjazny dla środowiska.

Materiałem, który zapewni dziecku komfort i uczucie suchości przy skórze jest mikropolar. Mikropolar bardzo dobrze znosi zabrudzenia, łatwo się pierze i bardzo szybko schnie. Ten materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku, a to dość ważna cecha zważywszy na wrażliwość skóry niemowlaka, z którą ma bezpośredni kontakt.

Innym popularnym materiałem zasilającym wkłady do pieluch wielorazowych jest bawełna organiczna. Ta tkanina szybko schnie, a w dotyku jest tak samo przyjemna jak zwykła bawełna (z tym, że proces jej produkcji w mniejszym stopniu wpływa na środowisko). Bawełna właściwą chłonność zyskuje po pięciu praniach.

Wewnątrz większości wkładów do pieluch wielorazowych znajduje się materiał zwany mikrofibrą. To włókno syntetyczne, mogące pochłonąć sześć razy więcej wody, niż jego własna gramatura. Maleńkie włókna na powierzchni materiału mogą podrażniać skórę dziecka, dlatego ta tkanina wszywana jest do wewnątrz wkładu, a nie na wierzchu.