Okres ciąży może być najpiękniejszym czasem dla kobiety. Te dziewięć miesięcy, w których nosi ona pod sercem swoje dziecko, jest pełne radości oraz wielkiego oczekiwania. Z niecierpliwością wygląda się za terminem rozwiązania. Samemu jednak bardzo trudno jest obliczyć sobie dokładną datę porodu. Jest to jednak możliwe, dzięki kalkulatorowi ciążowemu. Kalendarz ten pozwoli również ustalić miesiąc oraz tydzień ciąży. Aby ustalić te dokładne terminy, warto dowiedzieć się kilku istotnych informacji o całym procesie ciąży.

Od kiedy?

kalkulator ciąży

Najważniejsze jest ustalenie początku ciąży, która trwa dziewięć miesięcy kalendarzowych, czyli dziesięć miesięcy księżycowych, co daje dwadzieścia osiem dni. Okres ciąży można zatem zamknąć w dwustu osiemdziesięciu dniach. Do ustalenia początku ciąży korzysta się z Naegelego, według której jest to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Reguła ta ustala wiek ciążowy, który będzie bardzo skrupulatnie śledzony przez lekarza prowadzącego.

Wiek zapłodnieniowy

Jest to właściwy moment poczęcia, który jest krótszy od zakładanego początku ciąży o co najmniej dwa tygodnie. Daje to więc nie dwieście osiemdziesiąt, a dwieście sześćdziesiąt sześć dni. A więc ustalony przez lekarza dwunasty tydzień ciąży, jest tak naprawdę dziesiątym. Reguła Naegelego wyznacza jedynie orientacyjne terminy porodu, dlatego nie można myśleć, że są one jedynie słuszne. Rozwiązanie może nastąpić szybciej lub później. Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko pięć procent kobiet rodzi swoje dzieci według ustalonego terminu metodą Naegelego. Uważa się, że również, że do porodu dojść może dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po ustalonym terminie. Dlatego też warto korzystać także z własnego kalkulatora ciąży i korzystać z kilku metod, nie natomiast tylko jednej.