Wbrew pozorom skrót AC/DC nie jest wyłącznie nazwą popularnego australijskiego zespołu hardrockowego, który na swoim koncie ma takie hity jak „Highway to Hell”, „Thunderstruck” czy też „Stiff Upper Lip”. To przede wszystkim oznaczenie stosowane w inżynierii elektronicznej i elektrycznej, które stosowane jest do opisywania typów zasilania – AC (prąd przemienny – alternating current) oraz DC (prąd stały – direct current). Nazwa znanej grupy muzycznej wzięła się właśnie z tego oznaczenia. Założyciele zespołu zauważyli taki napis na maszynie do szycia (wyposażonej w prostownik) i uznali, że ta nazwa dobrze odzwierciedla ich charakter. Czym tak naprawdę jest sławne AC/DC? Tego dowiesz się już wkrótce, czytając poniższy artykuł.

AC – prąd przemienny

Prąd przemienny to taki, w którym prąd elektryczny ulega okresowym zmianom w sposób powtarzalny. Wartość średnia w całym okresie, który jest brany pod uwagę powinna być równa zero. W żargonie branżowym często mówi się nie o prądzie przemiennym, ale o prądzie sinusoidalnym, co daje pogląd na to jak wygląda przebieg takiego prądu na wykresie natężenia w czasie.

Prąd przemienny wykorzystuje się chociażby w transformatorach. Przemienne napięcie zasilające powoduje, że w uzwojeniu pierwotnym również występuje prąd przemienny. Pozwala to na wygenerowanie sinusoidalnych strumieni magnetycznych, co przyczyna się z kolei do powstania przemiennego napięcia w uzwojeniu wtórnym. W efekcie prąd z transformatora również jest sinusoidalny. W takim układzie bardzo niepożądane jest wystąpienie prądu stałego, ponieważ będzie dochodziło do powstawania dużych strat. Dlatego stosuje się różne metody, które usuwają stałą składową takiego prądu. W układach o niskiej mocy można do tego celu użyć szeregowego połączenia kondensatorów.

voltmeter-309122_1280

DC – prąd stały

Prąd stały w odróżnieniu od prądu przemiennego cechuje się stałym kierunkiem i zwrotem przepływu ładunków elektrycznych. Wartość chwilowa mocy jest stała, co jest ważne w przypadku wzmacniania i przetwarzania sygnałów. Dzięki niemu układy elektroniczne mogą być zasilane przy wykorzystaniu przenośnych źródeł energii w postaci baterii oraz akumulatorów.

W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak prąd stały. Tak naprawdę napięcie ulega nieznacznym zmianom w czasie. Rozładowywanie akumulatorów powoduje, że jego napięcie spada, ale robi to i tak znacznie wolniej niż w przypadku standardowych układów. Nie ma możliwości zastosowania takiego filtrowania, aby uzyskać zupełnie poziomy przebieg na wykresie. Dąży się jednak do tego, aby wahania były możliwie jak najmniejsze.

Prąd stały znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku baterii oraz akumulatorów. Używa się go również w silnikach zasilanych prądem stałym. Dzięki niemu możliwe jest proste sterowanie prędkością obrotową – dokonuje się tego poprzez zmianę wartości napięcia zasilającego. Takie rozwiązanie jest bardziej skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, co niestety skutkuje również dużym kosztem produkcji i wytwarzania.