Bez zdobyczy optoelektroniki nasze codzienne życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Warto więc powiedzieć kilka słów o tym, dlaczego ta dziedzina jest tak ważna.

Optoelektronika to niezwykle ważna gałąź elektroniki. Ta wykorzystująca właściwości światła dziedzina pozwoliła na opracowanie i wdrożenie takich rozwiązań jak między innymi płyty CD, DVD i Blu-ray, fotokomórki, przesyłanie informacji drogą światłowodową i wszelkiego typu wyświetlacze. Jak widać, ze zdobyczy optoelektroniki korzystamy właściwie każdego dnia. Dlaczego jednak jest tak ważna? Jakie właściwości światła wykorzystuje? Jakie podzespoły urządzeń elektrycznych działają dzięki zdobyczom tej dziedziny?

Właściwości światła

Najważniejszą cechą światła jest jego wysoka częstotliwość, sięgająca kilkuset teraherców. Gdy dodamy do tego długość fali wynoszącą od 380 do niemal ośmiuset nanometrów, światło okazuje się doskonałym nośnikiem danych z ogromną wielkością transferu. Poza tym jest wykorzystanie światła jest też idealnym rozwiązaniem pozwalającym na demonstrację danych – jego właściwości wykorzystują bowiem wszystkie stosowane obecnie służące do tego urządzenia, od prostych wyświetlaczy w kalkulatorach aż po panele dotykowe.

Transmisja danych

W ostatnich dziesięcioleciach powstało mnóstwo technologii wykorzystujących światło do zapisu, przechowywania, transmisji i odczytu danych. Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsze z nich to napędy optyczne – niegdyś CD, obecnie wypierane przez pojemniejsze i szybsze Blue-ray oraz DVD. Optoelektroniczną technologią jest też światłowód, który wykorzystywany jest przez dostawców internetu i telewizji kablowej, ale też w diagnostyce medycznej a nawet jako składnik popularnych dekoracyjnych dodatków do domu.

Wyświetlacze i panele dotykowe

Technologie opracowane przez optoelektroników umożliwiły też stworzenie najróżniejszych wyświetlaczy i podzespołów pełniących podobną funkcję. W hurtowniach elektronicznych takich jak Micros znajdziemy między innymi proste wyświetlacze znakowe, powoli zastępujące szyldy sklepowe matryce LED, panele dotykowe graficzne wyświetlacze oparte na różnych technologiach – od LCD aż po OLED oraz szeroką gamę układów i akcesoriów, dzięki którym możemy stworzyć właściwie dowolne instalacje.

glass-fibres-1118066_1280