Przepracowany olej to jeden z odpadów niebezpiecznych, który pojawia się głównie w restauracjach, barach, food truckach, czyli wszędzie tam, gdzie używany jest w dużej ilości do smażenia i przygotowywania posiłków. Olej jest zaliczany do odpadów niebezpiecznych z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że olej po osiągnięciu pewnej temperatury zaczyna wydzielać niebezpieczne, rakotwórcze związki, które są szkodliwe dla osób przebywających w jego oparach, jak i dla osób, które mogłyby zjadać potrawy przygotowane na tymże oleju.

Czego nie robić z przepracowanym olejem?

Przede wszystkim nie wolno go tak po prostu wylewać do kanalizacji. Dlaczego? Ponieważ wylany do kanalizacji w dalszym ciągu powoduje wydzielanie szkodliwych oparów, a jego duże ilości mogą spowodować zatkanie rur. Nie wolno olej także wylewać na trawę, czy do miejskiej kanalizacji.

Odbiór przepracowanego oleju – jak przebiega?

Sprawa odbioru przepracowanego oleju jest bardzo prosta. Przede wszystkim konieczne jest znalezienie firmy, która świadczy tego typu usługi. Następnie bardzo ważne jest to, żeby z tą firmą podpisać umowę, ponieważ ona jest nie tylko istotnym elementem całego współdziałania, ale przede wszystkim chroni przedsiębiorcę na wypadek ewentualnej kontroli. Umowę z taką firmą warto podpisać na stałą współpracę. Dzięki niej firma świadcząca te usługi zagwarantuje beczki do przechowywania oleju do czasu przyjazdu wozu i odbiór przepracowanego oleju będzie mógł się odbywać raz na tydzień, raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Nie warto podejmować współpracy z firmą, która nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznych i nieszkodliwszych beczek do przechowywania odpadów.

Po podpisaniu umowy, w wyznaczonym terminie przyjeżdża samochód, który zabiera wszystkie odpady. W tym właśnie momencie to na firmę przechodzi cała odpowiedzialność za odpady.

Skup oleju przepracowanego – Katowice

Katowice są jednym z miast, które ma na swoim terenie firmy zajmujące się skupem oleju. Warto zaznaczyć, że nie tylko restaurację produkują olej przepracowany, ale także warsztaty samochodowe, mechanicy, rolnicy i firmy przewozowe. Skup oleju przepracowanego zakłada jego wywóz oraz utylizacje w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu i życiu, a także środowisku naturalnemu człowieka. Wybierając firmę, należy zwrócić uwagę na to, czy jest wpisana do rejestru licencjonowanych firm, które świadczą w pełni legalne usługi dotyczące odbioru, skupu i wywozu oleju przepracowanego.