Ruch na drogach ciągle wzrasta, a wraz z nim korki i pośpiech kierowców. Doprowadza to do coraz większej ilości stłuczek i uszkodzeń samochodów. Nie bez powodu więc mówi się, że obecnie prowadzenie warsztatu blacharskiego lub/i lakierniczego to złoty interes. W przyszłości prawdopodobnie będzie to jeszcze bardziej wymowne. Sprawdzamy więc bez jakich narzędzi nie obejdzie się w swojej pracy żaden blacharz.

Gdy do warsztatu przyjeżdża uszkodzony samochód, na początku pracownicy oceniają zniszczenia. Pewne elementy można łatwo wymienić w całości, takie jak błotniki przednie, maskę lub tylną klapę bagażnika. Pozostałe trzeba spróbować uratować, korzystając z elementów od pojazdu-dawcy, lub też fabrykując je samodzielnie. Ta druga metoda pozwala na znaczne skrócenie czasu naprawy, dlatego jest chętnie stosowana przez blacharzy. By móc z niej korzystać, w serwisie musi znajdować porządna giętarka do blachy. Jest to urządzenie, które pozwala na zginanie materiału o różne kąty, nawet do 120 stopni. W przypadku blach o grubości powyżej 1 mm wykonanie precyzyjnych wygięć ręcznie byłoby praktycznie niemożliwe.

Nowoczesne auta posiadają jednak coraz bardziej wymyślne kształty i przetłoczenia, stąd zwyczajne narzędzia przestają obecnie wystarczać. W przypadku gdy element wykonany jest z cienkiej blachy, można pokusić się formowanie ręczne. Trudno jednak oddać w ten sposób fabryczne kształty w sposób idealny i wymagającego kierowcy na pewno to nie zadowoli. Dlatego też pod ręką powinna znajdować się prasa krawędziowa CNC, która jest urządzeniem jakie stosuje się również w fabrykach pojazdów. Umożliwia zaginanie materiału o dowolny kąt i w wielu płaszczyznach, tworzenie przetłoczeń i karbowań z wysoką precyzją wykonania. Dzięki takiej prasie można odtworzyć uszkodzony element tak, że nieuzbrojone oko nie odróżni go od oryginalnego.

Oprócz przyrządów takich jak prasy czy wyginarka do blachy warto również zaopatrzyć się w żłobiarkę, krawędziarkę i wycinarkę. Nie może zabraknąć też narzędzi najbardziej podstawowych, takich jak choćby szlifierki kątowe, spawarka MIG/MAG lub także TIG, urządzenie do cięcia blach plazmą. Nic nie zastąpi też wysokich umiejętności i doświadczenia pracowników, ponieważ blacharstwo obecnie zaczyna ocierać się wręcz o sztukę.

Polsver – dystrybucja maszyn CNC.