Zdarza się, że chcąc wykonać szybki remont rezygnujemy z niektórych etapów odnawiania ścian. Szpachlowanie jest jedną z czynności, która zajmuje dużo czasu i którą niechętnie wykonujemy, ale w wielu sytuacjach jest naprawdę konieczne. Sprawdź, kiedy należy szpachlować ścianę.

1. Nowa otynkowana ściana i szpachlowanie

Szpachlowanie jest konieczne, gdy planujemy malowanie nowej surowej ściany. Należy pamiętać, że na świeży tynk można nałożyć masę szpachlową dopiero po upływie co najmniej 3 tygodni. Czas ten potrzebny jest, aby między substancjami zawartymi w produkcie, zaszły wszystkie reakcje chemiczne niezbędne do uzyskania trwałego efektu i dobrej przyczepności do dalszych prac.

2. Stara, uszkodzona ściana i szpachlowanie

Zdarzają się również sytuacje, w których nałożenie masy szpachlowej jest konieczne na skutek powstałych uszkodzeń. W przypadku uszczerbków, gdy powierzchnia pokryta jest starą powłoką, przed przystąpieniem do pracy powinno sprawdzić ich trwałość. W tym celu w wybranym miejscu należy nożem do tapet wykonać prostopadłe nacięcia w odstępach około 5mm. Na powstałą siatkę należy nakleić taśmę malarską i energicznie oderwać. Jeśli na taśmie pozostanie wiele fragmentów warstwy, oznacza to, że konieczne jest usunięcie i oczyszczenie ściany z poprzednich warstw. Pracę tę najlepiej wykonać drucianą szczotką lub szpachelką.

3. Rysy i uderzenia widoczne na ścianie

Gdy na ścianie pojawiły się rysy, pęknięcia, wgłębienia lub odpryski, prace naprawcze najlepiej wykonać gładzią szpachlową. Do tego potrzebne będą papier ścierny oraz paca ze stali nierdzewnej. Powierzchnię z rysami lub pęknięciami należy odpowiednio przygotować do szpachlowania.W tym celu należy przetrzeć ją drobnym papierem ściernym, a następnie np. odkurzaczem usunąć zalegający pył. Po oczyszczeniu, za pomocą pacy należy nałożyć gładź i odczekać czas wskazany przez producenta. Następnie powierzchnię należy ponownie oszlifować oraz oczyścić. Kolejny krok to nałożenie drugiej warstwy gładzi, pozostawienie jej do całkowitego wyschnięcia oraz ponowne szlifowanie oraz oczyszczanie. Po tych etapach można przystąpić do nakładania farby malarskiej.

4. Głębokie pęknięcia i rysy – masa elastyczna

W przypadku pęknięć i rys do kilku milimetrów, powstałą lukę można wypełnić również elastyczną masą, która dobrze dopasowuje się do krawędzi ubytku, a dopiero w kolejnym etapie nałożyć gładź. Warto postawić na dobrej jakości, niepylącą, masę szpachlową gotową do użycia. Produkt łatwy w aplikacji usprawni pracę i pozwoli zaoszczędzić czas.

www.tikkurila.pl