Święta zbliżają się wielkimi krokami. Warto nie przespać czasu oczekiwania, czyniąc go wyjątkowym. Wystarczy nadać mieszkaniu świąteczny klimat, aby poczuć ducha świąt – niczym w czasach dzieciństwa. Świąteczny klimat to nie tylko ubrana choinka, a szereg różnorodnych dodatków aranżacyjnych.

Figurki bożonarodzeniowe – prosty sposób na świąteczny klimat w mieszkaniu

Jednym z najprostszych sposobów na osiągnięcie świątecznego klimatu w mieszkaniu jest wyposażenie się w figurki bożonarodzeniowe. W zależności od tego, co nam się podoba i jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy zdecydować się m.in. na świąteczne renifery, aniołki, mikołaje, skrzaty, bałwanki, gwiazdki czy też wiszące ozdoby, np. dziadek do orzechów.

Figurki bożonarodzeniowe mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu, zarówno w sypialni, jak i salonie czy kuchni. Będą nam towarzyszyć codziennie, przypominając o zbliżającym się Bożym Narodzeniu.

Obrus świąteczny – nie tylko na Wigilię

Kolejnym dekorem przypominającym o Bożym Narodzeniu jest obrus świąteczny. To niewątpliwie obowiązkowy element wieczerzy wigilijnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby już wcześniej udekorować w ten sposób stół w jadalni. Dodatkowo producenci oferują obrus świąteczny w różnych rozmiarach. Można więc go umieścić nie tylko na dużym stole w jadalni, ale również na ławie w salonie czy półce w pokoju. Mogą stanąć na nim figurki bożonarodzeniowe, tworząc swoistego typu świąteczny stroik.

Obrus świąteczny może swą kolorystyką nawiązywać do świąt Bożego Narodzenia. Mowa tu głównie o kolorze czerwonym oraz zielonym, które nierozerwalnie kojarzone są ze świętami. Ciekawym rozwiązaniem są również wszelkiego typu printy świąteczne, m.in. gwiazdki, prezenty, renifery, choinki czy też płatki śniegu. Obrus świąteczny może być również śnieżnobiały. Podczas wieczerzy wigilijnej należy jedynie pamiętać o tym, aby umieścić pod nim – zgodnie z tradycją – sianko. Symbolizuje ono warunki, w jakich narodził się Pan Jezus, a biały obrus świąteczny nawiązuje do szatek Dzieciątka. Sianko według wierzeń ma zapewniać dobrobyt domownikom.

Świąteczny klimat w mieszkaniu nadają również wszelkiego typu ozdoby świąteczne. W ostatnich czasach dużą popularnością cieszą się wieńce oraz stroiki adwentowe. Obowiązkowym elementem są również lampki choinkowe, które rozświetlą świąteczne drzewko.