Tulipany to urocze kwiaty. Jeśli chcemy zasadzić je także w swoim ogrodzie, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Wtedy na pewno będą prezentowały się zachwycająco!

 

Kolorowe tulipany zaczynają kwitnąć już wiosną. Aby były wyjątkową ozdobą, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad dotyczących ich sadzenia, nawożenia oraz wykopywania.

Skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na tym, gdzie najlepiej zasadzić tulipany. Jaka gleba będzie do tego najlepsza?

Najlepsze stanowisko do posadzenia tulipanów

Gdy zamierzamy zasadzić cebulki tulipanów, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że do właściwego wzrostu będą one wymagały dużej ilości słońca. Większość odmian najlepiej będzie czuła się na stanowiskach mocno nasłonecznionych, ale możemy także posadzić je pod koronami drzew.

Nie powinniśmy jednak sadzić tulipanów w miejscach zacienionych, ponieważ wtedy ich łodygi mogą zacząć się wyginać, a kwiaty nie będą tak okazałe.

Najlepsza gleba do posadzenia tulipanów

Zanim zaczniemy sadzić tulipany, powinniśmy przygotować dla nich właściwą glebę. Powinna być ona żyzna, przepuszczalna, bez dużej ilości gliny, która może przeszkadzać roślinom w wykształceniu rozbudowanego systemu korzeniowego.

Zaleca się przekopać glebę z użyciem wideł do głębokości około 20 cm, aby nadać jej pulchność. Usuwamy przy tym wszelkiego rodzaju chwasty, kamienie czy resztki korzeni. Do gleby możemy dodać także ziemię kompostową lub specjalne nawozy, na przykład Substral. Jeśli w glebie znajduje się glina, wówczas możemy dodać do niej piasek, który spowoduje jej rozluźnienie.

Nawozy Substral mogą być także stosowane po posadzeniu cebulek tulipanów, aby wyglądały one zachwycająco.

Kiedy zasadzić cebulki tulipanów?

Cebulki tulipanów powinny być sadzone w okresie jesiennym, najlepiej od początku września do połowy października. Najlepiej wykonać prace wcześniej, aby cebulki miały czas na dobre ukorzenienie się w glebie.

Sadzenie najlepiej wykonać z użyciem świeżych cebulek – te starsze i nieodpowiednio przechowywane mogą być nadmiernie przesuszone lub zapleśniałe.