Kitesurfing jest dyscypliną wciąż jeszcze wielu osobom nieznaną. Oznacza surfowanie z latawcem – technicznie podobny jest do windsurfingu, różni się jednak w sposobie prowadzenia deski (która prowadzone jest na krawędzi – podobnie do snowboardu), a zamiast klasycznego żagla używana jest tu odmiana latawca.

Jego popularność w ostatnich latach sprawiła, że zaczął powoli wypiera windsurfing, czego dowodem może być fakt, że w tegorocznych (2016 r.) igrzyskach olimpijskich w Rio miało dojść do zastąpienia windsurfingu przez kitesurfing.

Żeby móc uprawiać kitesurfing trzeba spełnić trzy podstawowe warunki: mieć podstawową umiejętność pływania, ukończyć 12 lat oraz ważyć co najmniej 40 kg.

Kolejną sprawą jest odpowiedni sprzęt. Do uprawiania kitesurfingu potrzebne nam będzie kilka podstawowych rzeczy takich jak:

– deska (to właśnie na niej będzie musiał się utrzymać surfer, jest ich kilka rodzajów w zależności od przeznaczenia)
– latawiec (napęd surfera, rozmiar dobiera się głównie według masy ciała, poziomu zaawansowania i warunków wiatrowych)
– bar oraz trapez
– pianka (o różnej grubości, na różne warunki pogodowe).

Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie czy opłaca nam się kupować cały specjalistyczny sprzęt do tej dyscypliny? Biorąc pod uwagę fakt, że będziemy korzystać z niego przez około dwa-trzy tygodnie w ciągu sezonu wakacyjnego w Polsce, a ceny całego sprzętu oscylują w tysiącach złotych – o wiele korzystniejsze wydaje się wypożyczenie takiego sprzętu z wypożyczalni w szkole kitesurfingu. Profesjonalista pracujący w takim miejscu doskonale nam doradzi odpowiedni sprzęt, a wypożyczając go z góry na kilka dni możemy liczyć na rabaty. Mamy również pewność, że taki sprzęt jest zawsze sprawny i zgodny ze standardami. Jedynym wyjątkiem jest tu pianka, którą część kitesurferów woli mieć własną, ze względu na dopasowanie do indywidualnej budowy ciała oraz ze względów higienicznych.

Kitesurfing nauka – możemy zacząć, gdy mamy wszystko co potrzebne. W zależności od wieku czeka nas nieco inny program. Możemy wyróżnić cztery kategorie klientów: dzieci, młodzież, studenci oraz dorośli.

Szkolenie zaczyna się od części teoretycznej, a później następuje szkolenie praktyczne. Opłaca się na takie szkolenia zabrać najbliższych, ponieważ oferty firm szkolących proponują zniżki przy np. 2-3 osobach jednocześnie uczestniczących w kursie. Szkoleniowcy to osoby profesjonalne, które zajmują się daną dziedziną od lat. Poza przydzieleniem instruktora dostajemy wszelki potrzebny sprzęt, jak również kask z łącznością, dzięki czemu nauka kitesurfingu jest bezpieczna, efektywna i sprawia maksymalną frajdę.

Kitesurfing to dziedzina sportu doskonała dla grup przyjaciół, którzy chcą wspólnie dzielić swoją pasję, jak również dla całych rodzin. Marzenie o lataniu w końcu może zostać spełnione!

 kitesurfing-nauka