VoIP to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większym powodzeniem w Polsce. Wiele osób nadal jest sceptycznie nastawiona do internetowej telefonii. W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące sieci VoIP. Choć sama nazwa – Voice over Internet Protocol – może budzić niepewność, jest to po prostu technologia przesyłania głosu przez Internet. Co więcej, z pewnością warto się nią zainteresować, bowiem szacuje się, że w latach 2020-2025 tradycyjne sieci komórkowe zostaną całkowicie zastąpione przez VoIP.

Czym jest i jak działa VoIP?

VoIP to technologia umożliwiająca sprawną komunikację między ludźmi. Połączenie odbywa się bez udziału tradycyjnych nadajników naziemnych. Telefonia internetowa korzysta z łączy internetowych w oparciu o protokół IP. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim niższe koszty połączeń, szereg udogodnień, brak konieczności wiązania się umowami – wystarczy przy pomocy wygodnego panelu na stronie internetowej doładować konto wybraną kwotą. Jakość połączeń również jest wyższa niż w przypadku tradycyjnej telefonii.

Do transmisji danych wykorzystywany jest protokół RTP, dzięki któremu informacje przesyłane są w czasie rzeczywistym, co przekłada się na dwustronną wymianę komunikatów bez żadnych opóźnień. Dodatkowo na jakość usług wpływa protokół SIP.

Dla kogo jest VoIP?

VoIP to rozwiązanie, które może być wykorzystane przez każdego. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się w przypadku firm, które mają oddziały w różnych częściach kraju czy na świecie. Komunikacja w ramach jednej sieci jest całkowicie darmowa, co przekłada się na znaczną oszczędność. Z VoIP mogą korzystać również osoby prywatne. Będzie to opłacalne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy komunikujesz się z osobą przebywającą za granicą. Nie ma konieczności zakupy żadnego dodatkowego sprzętu. Obsługa jest prosta i intuicyjna. By zacząć korzystać z sieci VoIP, wystarczy poświęcić kilka minut na rejestrację. W internecie znajduje się mnóstwo poradników, które krok po kroku przeprowadzają przez proces konfiguracji smartfona – zarówno z systemem Android, jak i iOS.