Incentive travel to nie tylko jedna z odmian turystyki biznesowej, ale również świetne narzędzie motywacyjne, które nie tylko zwiększa efektywność pracy w firmie, lecz poprawia wiele innych czynników. Przede wszystkim wzrasta lojalność najlepszych pracowników, ale również kontrahentów (jeśli to do nich została skierowana propozycja), pracownicy stają się bardziej wypoczęci oraz mnie zestresowani, co powoduje, że pracują lepiej. Zadowolony pracownik zachwala swoją firmę, dzięki czemu poprawia się wizerunek przedsiębiorstwa. Incentive travel, czyli wycieczka motywacyjna to świetna nagroda, jakie są jej koszty?

Dlaczego incentive travel?

Jeśli chcesz nagrodzić swoich najlepszych pracowników lub docenić kontrahentów w nieszablonowy sposób, z oryginalnym programem to powinieneś zainwestować w wycieczkę motywacyjną. Podróże motywacyjne przynoszą niewymierne korzyści. Docenione zostaje zaangażowanie pracowników; ty zyskujesz ich lojalność, dzięki czemu firma nie zostaje obciążona kosztami fluktuacji stanowisk; zespół spędzając wspólnie czas się integruje, przez co atmosfera pracy staje się lepsza. Kontrahenci po takiej podróży bardziej się do Ciebie przywiązują i ciężej jest im przejść do konkurencji.

Do kogo jest skierowane incentive i ile trwa?

Incentive travel skierowane jest do pracowników firmy, kontrahentów handlowych, dystrybutorów, a od grupy do celowej głównie zależy charakter podróży. Najczęściej wyjazdy organizowane są wiosną lub jesienią, czasami też zimą w regiony narciarskie. Średnia ilość dni, w ciągu których trwa podróż motywacyjna uzależniona jest od miejsca, regionu, do którego się ona odbywa. Wycieczki w Polsce trwają około 2 dni, wyjazdy po Europie to średnio 4-5 dni, a poza europejskie podróże to 8-10 dni, aczkolwiek bywają i dłuższe.

Ile kosztuje incentive travel?

Z punktu widzenia osoby zarządzającej firmą czy działu HR, oprócz realizacji pewnych celów są również koszty takiego wyjazdu. Ile kosztuje incentive travel? Koszty incentive travel to średnio w przeliczeniu na osobę:

  • 2 tysiące na wyjazd w Polsce
  • 4-6 tysięcy na wyjazd po Europie
  • około 8 tysięcy na wyjazd poza Europą

Pytania, które warto sobie zadać

Warto jednak przed zleceniem firmie zewnętrznej organizacji podróży zadać sobie kilka pytań.

  • Jakie są cele podróży? (np. integracja, nagroda, szkolenie)
  • Kto będzie uczestniczył w wycieczce? (ile osób, jaki jest ich wiek, jaka jest ich płeć i proporcje)
  • Kiedy odbędzie się podróż oraz gdzie? (długość wycieczki, preferowane miejsce, termin)
  • Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na ten cel?
  • Czy istnieją jakieś ograniczenia przy organizacji? (różnice kulturowe, kondycja fizyczna uczestników itp.)
  • Inne pytania dotyczące struktury zakwaterowania, uroczystych kolacji, dodatkowych atrakcji.

Kiedy już wszystko sobie uświadomisz i zadasz sobie powyższe pytania, możesz spokojnie przejść do dalszej realizacji wydarzenia, czyli zlecenia organizacji podróży firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w tego typu wycieczkach, dzięki temu wszystko zostanie zaplanowane oraz zorganizowane profesjonalnie i na wysokim poziomie.