Dziś salony optyczne kuszą licznymi, godnymi uwagi ofertami i zasypują nas różnego rodzaju promocjami. Pamiętajmy jednak, że przyrządy do korekcji wzroku to nie rękawiczki i istnieją różnego rodzaju przeciwwskazania do stosowania np. proponowanych w promocji soczewek. Nie oszczędzajmy przy zakupie tego typu urządzeń, czy będą to okulary czy soczewki kontaktowe, obie rzeczy powinny być wysokiej jakości (przy okularach możemy zaoszczędzić na oprawach).Co wybrać lepiej – soczewki czy okulary? Okulary lubią nosić ludzie nawet bez wad wzroku, w ten sposób dodają sobie indywidualności i charakteru, jednak dla prawdziwie niedowidzących osób, dodatkowo młodych, okulary mogą być widocznym objawem ich defektu, w takiej sytuacji przychodzą z pomocą soczewki kontaktowe.

Soczewki to więcej niż brak okularów

Czy oprócz ukrycia naszej wady wzroku wobec innych osób soczewki posiadają jeszcze jakieś zalety? Pewnie, że tak. Soczewki przede wszystkim zapewniają lepsze widzenie, gdyż leżą bezpośrednio na oku. Dają szersze pole widzenia i pozwalają na normalne dostrzeganie przedmiotów po bokach, ponieważ soczewka porusza się wraz z okiem. W przypadku okularów istnieje spore ich oddalenie od oka i najlepiej widzimy jedynie przez centrum soczewek okularów. Kiedy patrzymy górą, dołem czy bokiem następuje aberracja sferyczna oraz chromatyczna.

Soczewki i rygor

Soczewka kontaktowa mimo wszystko wiąże się z zachowaniem pewnych rygorów i dbaniem o jej higienę. Codziennie musimy odkładać soczewki do pojemniczka, oczyszczać płynem, uważać żeby ich nie zabrudzić, a po tym wszystkim i tak należy założyć okulary. Problematyczne jest też zakładanie soczewek. Wiadomo, że z czasem nabieramy wprawy i idzie nam to sprawniej, ale i tak wygodniejsze są w tym przypadku okulary.

Sport, a praca przed komputerem

Soczewki są świetne jeśli chcemy uprawiać sport, nie przeszkadzają nam i nie ma ryzyka ich stłuczenia, jednak jeśli chodzi o pracę przed komputerem, lepszym pomysłem jest używanie okularów, które nie wysuszają dodatkowo oczu oraz często posiadają filtry, które chronią nasze oczy podczas pracy przy komputerze.

Leczy, ale może również powodować schorzenia

Soczewka kontaktowa to też możliwość zakażenia oka. Wiadomo powinniśmy dbać o ich higienę, jednak nigdy nie możemy być pewni, że jakieś bakterie na soczewce nie pozostały. Jest to też ciało obce w oku, więc nie należy przesadzać z ich noszeniem, powodują u niektórych przesuszenie oka, a inni po prostu są uczuleni na soczewki, jednak w niektórych wadach wzroku soczewki sprawdzają się dużo lepiej i polecane są szczególnie osobom z astygmatyzmem, u których nie powodują zniekształceń obrazów i iluzji. Przy niektórych chorobach soczewki są niewskazane np. jaskrze czy cukrzycy.

Powody estetyczne

Soczewka kontaktowa, jak i okulary służą też nam w celach estetycznych. Soczewki kontaktowe mogą zmieniać kolor tęczówki oraz kształty źrenic. Okulary dodają nam powagi, charakteru, indywidualizmu, są świetnym dodatkiem do ubioru i naszego własnego stylu, czasem traktujemy je po prostu jak biżuterię.

Co wybrać soczewki czy okulary (porady na ten temat)? Okulary są świetnym dodatkiem i akcesorium, jeśli nie uprawiamy sportów czy nie posiadamy poważnych wad wzroku to równie dobrze sobie z nimi radzą jak soczewki. Okulary są także tańsze od soczewek i służą nam przez wiele lat. Soczewki mają również swoje plusy, są niewidoczne dla innych, lepiej korygują wzrok oraz bardziej komfortowo uprawia się w nich sport. Wybór zależy głównie od waszych predyspozycji oraz potrzeb.