Soczewka sferyczna czy asferyczna. Czym jest i od czego wzięły się te nazwy? Przede wszyskim chodzi o to, że nie każda soczewka kontaktowa bazuje na takim samym kształcie. Chodzi tu przede wszystkim o jej grubość oraz dopasowywanie się do oka.

Soczewka, a jej kształty

Jedne soczewki biorą swój kształt od kuli, inne od elipsoidy, wynikają z tego różnice w jaki sposób obie konstrukcje załamują światło, a co za tym idzie, zależy od tego jakość widzianego przez nas obrazu.

Soczewki sferyczne – kiedy się sprawdzą?

Soczewki sferyczne najlepiej radzą sobie z podstawowymi wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Kształt soczewki sferycznej opiera się na wycinku kuli, czyli sferze, dzięki temu najlepszą koncentrację wiązki światła otrzymujemy w centrum soczewki, mimo wszystko moc optyczna zachowana jest na całej powierzchni soczewki, jednakże im dalej od centrum, tym większe są zniekształcenia.

W przypadku soczewek dla krótkowidzów, grubość soczewki w centrum jest najcieńsza, a wzrasta na bokach. U osób z nadzwrocznością, czyli dalekowzrocznością soczewka najgrubsza jest w centrum, a boki są cieńsze. Problemem u osób z dalekowzrocznością jest fakt, że widziany przez soczewkę obraz jest większy niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Soczewki sferyczne mogą korygować wady od -25 D do + 25 D, każda z soczewek ma na opakowaniu podany zakres korekcji, który wyraża się parametrem PWR, czyli mocy sferycznej i jest to jedna z podstawowych rzeczy, którą należy zawsze sprawdzać przed zakupem. Pamiętajmy również o tym, że moc soczewki nie jest równa wartości mocy okularów, ponieważ soczewka przylega bezpośrednio do oka.

Inna opcja – soczewki asferyczne

Lepszą opcją i coraz bardziej popularną stają się ostatnio soczewki asferyczne. Dzieje się tak, ponieważ soczewki asferyczne posiadają taką samą moc na powierzchni całej soczewki. Kształt takiej soczewki opiera się na elipsoidzie, dzięki czemu lepiej dopasowuje się ona do ludzkiej gałki ocznej, która nie jest idealną sferą. Nawet przesunięcia soczewki na oku nie powodują w tym przypadku zmiany w widzeniu. Najlepszym przykładem soczewek asferycznych są soczewki progresywne, które pozwalają na dobre widzenia zarówno z bliska, jak i daleka.

Soczewki sferyczne (więcej na ten temat) to jedne z najprostszych i najbardziej popularnych soczewek, które dobrze sobie radzą z niektórymi wadami wzroku. Wybór odpowiednich soczewek oczywiście należy omówić z okulistą, ale jeśli nie potrzebujemy czegoś więcej, postawmy na soczewki sferyczne.