TRENDING

Prokrastynacja a nauka języka, czyli o motywacji i efektywności

open book lot

Spis treści

Prokrastynacja staje powoli epidemią XXI wieku. Chęć odłożenia czegoś na później i odwlekania, rodzi się w nas, gdy nie mamy humoru, źle śpimy lub po prostu obowiązek czy zadanie nas przerastają. Jeśli przełożyć to na naukę, również wtedy prokrastynacja ujawnia się w najmniej oczekiwanych momentach. Zabiera nam motywację i sprawia, że porzucamy swoje marzenia o poznaniu języka przez brak motywacji i strach przed trudniejszymi dziedzinami obcej mowy. O tym, jak raz na zawsze ją zwalczyć, przeczytasz w tym artykule.

Prokrastynacja – jak skutecznie zabija motywację?

Ten termin można przetłumaczyć jako ciągłe odkładanie na później i odwlekanie z podjęciem decyzji. Kiedy nie wiemy, jak się do czegoś zabrać lub z której strony zrozumieć zadanie, wtedy bardzo łatwo zaznać właśnie prokrastynacji. Motywacja drastycznie spada, a my wmawiamy sobie, że mamy czas na wykonanie czegoś i czekamy na deadline. Wtedy kumulują się wszystkie niezałatwione sprawy, jesteśmy zestresowanie, mniej efektywni i finalnie desperacko próbujemy przekładać zlecenia na kolejny termin. Tak samo dzieje się, kiedy prokrastynacja objawi się u nas w czasie nauki. Trudniejszy dział gramatyki? A może chęć skoczenia na wyższy poziom angielskiego? Wtedy zazwyczaj mówimy sobie, że w sumie to już znamy go na tyle, że nie ma sensu uczyć się dalej i kiedy wena nam wróci, to siądziemy do lekcji z powrotem. Nic bardziej mylnego! Prokrastynacja może się do nas przyczepić na stałe i utrudniać nam życie na każdej jego płaszczyźnie.

Jak pokonać prokrastynację i zmotywować się do nauki języka?

Przede wszystkim, musimy za wszelką cenę spróbować rozgryźć temat, który nas demotywuje do nauki. Szukajmy wiedzy w sieci lub zapiszmy się na kurs języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/. Poczucie, że zapłaciliśmy za naukę, jest jednym z największych wrogów zarówno prokrastynacji jak i demotywacji. Kolejny krok, to rozbicie zadania na części pierwsze. Po raz kolejny sprawdzi się metoda małych kroków. Następnie rozplanujmy naukę na kilka dni lub tygodni. Przerabianie materiału po 15-20 minut dziennie, sprawdzi się lepiej niż poświęcanie na nią całego dnia w tygodniu. Później warto wyznaczyć sobie nagrodę, która skutecznie będzie nas motywować do codziennej nauki języka. Takie podejście do pokonania prokrastynacji sprawi, że poradzimy sobie z trudnościami na każdej płaszczyźnie życia.

Powiązane artykuły

Nowa era leczenia

Zastanawiałeś się już dlaczego coraz bardziej stają się popularne naturalne metody leczenia? Dzisiaj dowiesz się dlaczego to takie modne! Lecz się z głową Nie od dzisiaj wiadomo, że naturalne metody...

Read more