Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce. Warto więc wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jego cenę?
Wysokość składki na ubezpieczenie OC zależy od wielu czynników. Naliczana jest ona na podstawie indywidualnej oceny klienta i ubezpieczanego pojazdu. Każdy ubezpieczyciel przy ustalaniu ceny OC bierze też pod uwagę nieco inne elementy i nadaje im inną wagę. Są jednak uniwersalne czynniki, które są tak samo ważne dla każdej z firm ubezpieczeniowych. Podpowiadamy więc jakie mają wpływ na wysokość twojej składki.
Parametry samochodu a wysokość OC
Cena ubezpieczenia OC zależy od następujących parametrów samochodu: rocznik, marka i model pojazdu, pojemność silnika oraz liczba przejechanych kilometrów. Ponadto brane są pod uwagę elementy takie jak, sposób garażowania i liczba użytkowników pojazdu poza właścicielem. Powyższe elementy mają znaczenie dla określenia wypadkowości danego samochodu. Zgodnie z zasadą, im więcej kilometrów pojazd ma przejechane, tym bardziej jego części są już zużyte i można spodziewać się, że coś się zepsuje lub uszkodzi.
Cechy właściciela a cena ubezpieczenia OC
Wiek i liczba lat za kółkiem to kolejne elementy, które mają wpływ na cenę OC. Wyższą składkę OC będą płaciły osoby młode i krótko posiadające prawo jazdy. Zdaniem ubezpieczycieli doświadczeni i starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej, i powodują statystycznie mniej wypadków na drogach.
Niższą cenę składki OC zapłacą też osoby posiadające dzieci i będące w związkach małżeńskich. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, ze osoby te jeżdżą bezpieczniej
Dla niektórych firm ubezpieczeniowych liczy się też zawód wykonywany przez kierowcę – sportowcy, pracownicy działu IT płacą za OC dużo wyższe składki, niż rolnicy czy nauczyciele.
Miejsce zamieszkania a wysokość OC
Jeśli kierowca mieszka w mieście, w którym jest duży ruch samochodowy i dochodzi do wielu wypadków oraz kolizji, zapłaci za OC więcej, niż osoba z mniejszej miejscowości, gdzie takich zdarzeń jest mniej.
Posiadane zniżki a koszt ubezpieczenia OC
Posiadane zniżki to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na wysokość składki OC. Wypracowane zniżki, to najlepsza informacja o tym, jak uważnie jeździ dany kierowca i czy nie powoduje szkód. Każdy rok bezszkodowej jazdy gwarantuje kierowcom zniżki od podstawowej ceny OC. Wysokość zniżek i warunki ich przyznawania różnią się nieco u każdego ubezpieczyciela, ale zawsze opłaca się je gromadzić. Różnica między OC bez zniżek a OC z maksymalną dostępną zniżką często sięga nawet tysiąca złotych. Zwykle można liczyć na upust od 10 do 60% w stosunku do podstawowej ceny.
Jak obliczyć wysokość składki na ubezpieczenie OC?
Koszt ubezpieczenia OC samochodu w danej firmie ubezpieczeniowej można sprawdzić korzystając z kalkulatora składek, który jest dostępny na stronie internetowej większości ubezpieczycieli lub porównywarek ubezpieczeniowych online. Po wpisaniu najważniejszych danych ubezpieczanego pojazdu narzędzia te automatycznie wyliczą wysokość składki ubezpieczeniowej. Ponadto o ustalenie wysokości składki OC można zwrócić się do agentów ubezpieczeniowych.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?
Standardowo umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy, jednak są przypadki, kiedy auto można ubezpieczyć nawet na miesiąc. Dotyczy to takich sytuacji i pojazdów jak:
- sprowadzenie auta z zagranicy,
- rejestracja czasowa, na przykład w sytuacji wywozu auta za granicę;
- auta w komisach,
- pojazdy zabytkowe,
- pojazdy wolnobieżne.
Z uwagi na fakt, że ubezpieczenia te zawierane są tylko na miesiąc, kosztują odpowiednio mniej, zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Pakiet ubezpieczenie OC i AC
Zastanawiając się, gdzie znajdziesz najtańsze ubezpieczenie OC, warto też czasem rozważyć skorzystanie z innych ubezpieczeń w ramach tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Warto podkreślić, że cena AC w pakiecie z OC jest zwykle dużo korzystniejsza. Pakiet OC + AC może kosztować zaledwie o 20-30% więcej niż samo OC.