Każdy kierowca marzy o własnym aucie, zaś dla przedsiębiorcy to już absolutna konieczność. Problem w tym, że koszt zakupienia pojazdu, nawet używanego, może być bardzo wysoki. Czasem trudno zgromadzić pieniądze, które pozwolą na tak duży, jednorazowy wydatek. Co za tym idzie, możemy zdecydować się na inną formę zdobycia samochodu. Wówczas należy się zastanowić pomiędzy wynajmem samochodów a leasingiem, ponieważ, choć bardzo podobne, te dwie formy nieco się od siebie różnią i mogą przynieść zupełnie inne rezultaty.
Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?
Wynajem samochodów opiera się oczywiście na umowie, według której klient może korzystać z samochodu w taki sposób, jak tego potrzebuje, ale nie staje się przez to jego właścicielem. Pojazd pozostaje zarejestrowany na firmę wynajmującą i to ona ponosi też koszty związane z jego utrzymaniem, w tym serwisowanie. Poprzez umowę ustalamy roczny limit kilometrów. W przypadku, kiedy go przekroczymy, musimy dodatkowo zapłacić. Umowa najmu trwa zwykle kilka lat, po jej zakończeniu zwracamy samochód do firmy. Niektóre z nich oferują możliwość wykupienia po zakończeniu kontraktu.
Co to jest leasing?
To forma kredytu i dzierżawy. W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale także inne sprzęty czy nawet nieruchomości. W związku z tym z usługi leasingu często korzystają mniejsze i większe przedsiębiorstwa. Samochód wypożyczony dzięki temu rozwiązaniu również zostaje udostępniony na mocy umowy, określającej czas użytkowania. Po jej wygaśnięciu możemy wykupić pojazd na własność – zwykle jego wartość jest wówczas znacznie niższa, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup bezpośrednio z komisu.
Czym się różni wynajem długoterminowy od leasingu?
Przede wszystkim w przypadku wynajmu długoterminowego nie zawsze będziemy mieli możliwość wykupienia samochodu, a jeśli już zaistnieje taka szansa, koszt może być bardzo duży. Oczywiście po zakończeniu umowy możemy podpisać kolejną i wypożyczyć nowy samochód. Leasing wymaga wniesienia wstępnej opłaty, tymczasem wynajem nie stawia warunku w postaci wkładu własnego. Różni się też okres, na jaki zawieramy umowę – wynajem może obejmować raptem kilka miesięcy, z kolei leasing jest częściej wybierany przez osoby, które potrzebują samochodu na dłużej.